13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Karaciğer hastalıklarının tanısında fibroscan yöntemi hayat kurtarıyor

  Toplumda en sık görülen hastalıklarından biri olan karaciğer yağlanması, ülkemizde her dört kişiden birinde görülüyor. Liv Hospital Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Binnur Şimşek, karaciğer yağlanması ve fibroscan yöntemiyle ilgili edilenleri anlattı...

  Karaciğerin ağırlığının %5-10’dan fazlasının yağ olması durumunda karaciğer yağlanması olarak tarif edilir. Çoğunlukla 40-60 yaş arasındaki yetişkinlerde görülür. Yağlanma, karaciğerde 2 farklı şekilde oluşabilir. Hepatosteatoz denilen basit yağlanma tipinde yağ birikimi karaciğer hücreleri içindedir ve bu duruma iltihabi değişiklikler eşlik etmez. Diğer tür ise steatohepatit denilen yağlı hepatit durumudur, bu durumda karaciğerde yağ birikimine iltihabi reaksiyon vardır.

  Karaciğer yağlanması tehlikeli mi? Siroza neden olur mu?

  Karaciğer yağlanması ile beraber karaciğer enzim yüksekliğinin olduğu yağlı hepatit hastalığında karaciğer hücrelerindeki fonksiyon kaybı ve kronik hasar sonucu yıllar sonra siroza dönüşebilir. Hatta bu siroz zemininde karaciğer kanseri gelişme riski de yükselir. Nedeni bilinmeyen karaciğer sirozlarının çoğunun sebebinin yağlı karaciğer hastalığı olduğu düşünülmektedir.

  Yağlı hepatit; %15-50 oranında karaciğer fibrozisine ve %7-16 oranında da karaciğer sirozuna yol açabilir. Başka bir ifadeyle sağlıklı karaciğerde yağlanmanın ardından yağlı hepatit, sonrasında siroz ve bu zeminde karaciğer kanseri gelişebilir. En sık karaciğer yağlanmasına en sık yol açan nedenler arasında kontrolsüz diyabet hastalığı ve obezite yer alıyor. Bu yağlanma öncelikle basit yağlanma şeklinde başlarken, ileriki dönemlerde yağlı hepatit adı verilen karaciğer iltihabına kadar neden olabiliyor. Yağlı hepatit, tedavi edilmediği takdirde yıllar içinde  siroza dönüşebiliyor.

  Karaciğer yağlanmasının belirtileri nelerdir?

  Karaciğerinde yağlanma bulunan hastalarda çoğunlukla herhangi bir şikayet görülmez. Genellikle, kişi hasta olduğunun farkına varmaz. Çoğunlukla başka bir hastalık sebebiyle hastaneye başvurulduğunda araştırmalar yapılırken karaciğer yağlanması tesadüf eseri teşhis edilir. Hastaların küçük bir kısmında bazı şikayetler oluşabilir. Bu şikayetler arasında halsizlik, karın sağ üst kısmında ağrı, çabuk yorulma ve dolgunluk hissi olabilir. Hastalığın siroza kadar ilerleyen evrelerinde ise iştahsızlık, kaşıntı, bulantı, kollar ve bacaklarda kas erimeleri, karında su toplanması ve sarılık gibi karaciğer yetersizliği belirtileri görülebilir.

  Fibroscan ile yağlanma oranı tespit ediliyor

  Karaciğer yağlanmasının erken döneminde muayenede hepatomegali  (karaciğerde büyüme) dışında ek bir muayene bulgusu çoğunlukla yoktur. Yağlı hepatitli kişilerin, görüntülemede karaciğer yağlanması ve kan tahlillerinde karaciğer enzimlerinde yükseklik olduğu tespit edilerek tanı koyulur. Kısa bir zaman öncesine kadar hastalığın tanısında; ultrasonografi, kanda karaciğer enzimlerinin ölçümü, bazen MR ve bilgisayarlı tomografi  gibi görüntüleme yöntemleri kullanılıyor, kimi zamanda kesin tanı için karaciğer biyopsisi yapılmasına ihtiyaç duyuluyordu.

  Ultrasonda yağlanmanın tespit edilebilmesi için, karaciğerdeki yağlanma oranının %30 ve üstündeki seviyelere ulaşması gerekir ve yağlı karaciğer parlak, beyaz ve genellikle büyümüş görünümdedir. Son zamanlarda ise hem yağlı karaciğer hastalığının tanısını, hem de karaciğerde yağlanmaya bağlı hasarın seviyesini belirlemede karaciğer biyopsisine eş değer seviyede bilgiler verebilen, hasta için de uygulanması kolay, hekimi de kısa zaman içinde tanıya götürebilen bir teknik olan Fibroscan yöntemi tercih ediliyor.

  Fibroscan yöntemi karaciğer yağlanmasını ve yağlanmaya bağlı hasarın seviyesini tespit ediyor.  Karaciğer yağlanması Fibroscan adı verilen ileri teknoloji cihazıyla karaciğer sertliği, ağrısız, zahmetsiz ve hızlı bir biçimde ultrason dalgaları kullanılarak kısa sürede saptanabiliyor.

  Fibroscan ile, karaciğerdeki yağlanmanın ölçüsü ve aynı zamanda yağlanmaya bağlı siroz olup olmadığı da saptanabiliyor.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ