13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  İleri evre kanserlerde sıcak kemoterapi umudu

  Sıcak kemoterapinin kanser tedavisinde yaşam süresini uzattığını belirten Doç. Dr. Süleyman Orman, "Kalın bağırsak kanserlerinde 5 yıllık yaşam süresi yüzde 40'a, yumurtalık kanserlerinde ise bu oran yüzde 80'e çıktı" dedi.

  Hipertermik Intraperitoneal Kemoterapinin (HİPEK) toplumda “sıcak kemoterapi” adıyla bilindiğini kaydeden Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Süleyman Orman, uygulamayla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

  İşlemin normal kemoterapiden farklılıklarının bulunduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Süleyman Orman, tedavinin ameliyat sırasında uygulandığını belirtti ve genellikle kalın bağırsak, yumurtalık, mide kanserleri, karın içi zarı ve apendikste uygulandığını söyledi.

  Sıcak Kemoterapi tedavisinde uygun hastaya 45 dakika ile 2 saat süresince ilaç verildiğini belirten Orman, normal kemoterapiden farklı bir yaklaşım odluğunu altını çizdi ve normal kemoterapinin damardan uygulandığını belirtti.

  2 mm küçük tümörlerin yok edilmesi hedefleniyor

  Doç. Dr. Süleyman Orman, normal kemoterapinin hastalara çoğunlukla ameliyat olduktan ve yaraları iyileştikten sonra uygulandığını söyledi ve sıcak kemoterapide böyle bir durum olmadığını belirtti.

  Tümörlerin alındığı tedavinin hasta ameliyattayken uygulandığını kaydeden Doç. Dr. Orman, sıcak kemoterapiyi gözle görülemeyecek kadar küçük tümörleri de yok etmek için karın içerisine verdiklerini aktardı. Karın içerisini yıkadıklarını, 2 mm’den küçük tümörlere nüfuz ederek onları yok etmeyi hedeflediklerinin altını çizen Orman, hastaların genel durumunun ameliyatı ve bu kemoterapiyi kaldıracak iyilikte olmasının önemli bir kriter olduğunu vurguladı.

  Yaşam süresinin uzamasını sağlıyor

  Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Süleyman Orman, sıcak kemoterapi sayesinde tedavinin ardından yaşam süresinin uzadığını kaydetti.

  “Dördüncü evre kanserlerde eskiden 6-12 aylık bir yaşam süresi beklenirken, sıcak kemoterapi ile kalın bağırsak kanserlerinde 5 yıllık yaşam yüzde 40’a kadar çıktı.” diyen Doç. Dr. Orman, Apendiks tümörlerinde bu oran 5 yıllık yaşam için yüzde 90’a çıktı. Yumurtalık kanserlerinde ise yüzde 80’e çıktı.” ifadelerini kullandı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ