11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Fazla vitamin kullanımı kansere yol açabilir!

  Fitoterapi ve Akupunktur Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Serhat Koran, koronavirüsle birlikte tüketimi artan vitaminlerin, akciğer kanserinden, böbrek taşına, gebelerde düşüğe kadar birçok soruna yol açabileceği konusunda uyardı.

  Koronavirüs sürecinde, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak isteyenler vitamin takviyelerine yoğun bir ilgi gösteriyor. Hatta öyle ki bağılıklık sistemini güçlendirdiği öne sürülen vitaminleri piyasada bulmakta bile güçlük çekilebiliyor.

  Medipol Mega Üniversite Hastanesi Fitoterapi ve Akupunktur Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Serhat Koran ise konuyla ilgili olarak, doktor tavsiyesi olmadan veya vücudun ihtiyaç duymadığı dönemlerde alınan vitaminlerin ciddi yan etkilere yol açabileceğini ifade etti ve önemli uyarılarda bulundu.

  Böbrek ve karaciğer hastaları dikkat!

  Tablet formunda kullanılan vitaminlerin fazlası toksik etki yaratıyor. Meyve ve sebzeden alınan vitaminler için ise böyle bir durum söz konusu değil. Böbrek ve karaciğer  yetmezliği olan hastalar vitamin kullanımında çok dikkatli olmalı. Fazla vitamin alımı, damar tıkanıklığı riskini artırabilir ve akciğer kanserine yatkınlık oluşturabilir.

  A vitamini fazlalığı akciğer kanserine yatkınlık geliştirebilir

  Özellikle yağda eriyen vitamin kategorisinde yer alan D, A, E ve K vitaminleri vücutta birikir. A vitamini biriktiğinde karaciğere toksik etki yapabilir, gebeliğin ilerleyen zamanlarında düşüklere yol açabilir. Kimi çalışmalar da A vitamini fazlalığının akciğer kanserine yatkınlık oluşturduğu yönünde sonuçlara sahip.

  Böbrek ve diğer organlarda taş oluşumuna neden olabilir

  D vitamini kemikleri güçlendirmede çok önemlidir fakat fazlası vücuttaki kalsiyum miktarını çoğaltır. D vitamini aldığımızda vücuttaki kalsiyum miktarı yükselince böbrekler başta olmak üzere, organlarda taşlar oluşabiliyor. Damarların çevresinde de kalsiyum birikerek sertleşmeler oluşabiliyor.

  E ve K vitamini de fazla tüketilmesi halinde kanda yoğunlaşma oluşuyor. Bu durum ise koroner arter hastalığı gibi damar hastalığı bulunanlarda damar tıkanıklığı riskini yükseltiyor.

  C vitamini günde 50-75 miligram tüketilmeli

  Özellikle C vitamini pandemi sürecinde fazlaca tüketiliyor. C vitamini normal şartlarda günlük 50 ile 75 miligram kadar tüketilmelidir. Bu da 4-5 mandalina veya 1 portakala denk gelen bir miktardır.  Domatesten tutun patatese kadar hemen her besinde C vitamini olduğu için dışarıdan almaya ihtiyaç yoktur.

  C vitamininin fazla tüketimi toksik etkilere yol açabilir, ishal, baş dönmesi baş ağrısı, gibi yan etkilere sebep olabilir. Bu nedenle C vitaminini çok fazla tüketmemekte fayda var. Düzenli olarak vitamin kullanıyorsanız ve bu süreç sırasında baş dönmesi, baş ağrısı,  bulantı, kabızlık, ishal ve halsizlik yaşıyorsanız kullandığınız vitaminleri mutlaka gözden geçirmelisiniz. Büyük olasılıkla bir vitamin fazlalığı söz konusudur.

  Mevsiminde dengeli beslenin

  Böbrek ve karaciğer yetmezliği olanların vitamin kullanırken daha dikkatli olması gerekmektedir. Hastasınız, ateşiniz var, bir enfeksiyonla mücadele ediyorsunuz veya yoğun tempolu spor aktivitesi yapıyorsunuz; stresli bir haftaya girdiniz o zaman destek gerekebilir fakat bu durumların haricinde kesinlikle vitamin desteğini doktor tavsiyesi olmadan almayın. Vitamin eksikliği mevcut ise her yaşta kullanılabilir. Bunun haricinde mevsimine uygun dengeli beslenildiği takdirde tüm vitamin ve mineralleri yeteri kadar almış olursunuz.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ