13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Diş teli takmadan da düzgün dişlere sahip olmak mümkün

  Yamuk, çarpık dişlerden kurtulmanın tek yolu aylarca diş teli takmak değil. Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun dişlerdeki eğrilikleri düzeltmek için hastanın görünümüne zarar vermeden uygulanan son tedavi yöntemlerini anlattı.

  Çarpık ve yamuk dişler için kesin çözüm olarak görülen diş telini, kimileri estetik kaygılar, kimileri ise kullanım zorluğu gibi sebeplerle tercih etmeyebiliyor. Bu noktada orta ve hafif  derecedeki diş yamukluklar için tel takmaya gerek kalmadan şeffaf plaklarla dişleri düzeltmek mümkün olabiliyor.

  DentaLuna Klinik’in kurucusu Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun, ortadontik tel tedavisinin ileri vakalarda uygulandığını belirtti ve basit vakalarda şeffaf plakları kullandıklarını belirtti. Zogun böylece dişlerdeki eğriliklerin hastanın görünümüne zarar vermeden ortadan kalkmış olduğunu kaydetti.

  Ne kadar devam ediyor?

  Şeffaf plak uygulaması ile ilgili bilgi veren Arzu Yalnız Zogun, hastanın şeffaf plak uygulaması için uygun olup olmadığını anlamak amacıyla alt üst ölçü aldıklarını ve bu alınan ölçü üzerinden dijital bir planlama yapıldığını aktardı. Dijital planlama sonrasında kişinin şeffaf plağa uygun olması durumunda da tedaviye başlandığını ifade etti.

  Tedavinin süresinin hastadan hastaya değiştiğini belirten Zogun, dijital planlamada örneğin tedavinin uygulama ve sonucuna dair bilgilerin simülasyonla bildirildiğini söyledi. Her bir plağın 2 hafta süreyle kullanıldığını dile getiren Zogun, hafif ve orta seviyedeki hastalar için tedavinin 20 hafta sürebildiğini kaydetti. Ancak çok uzun vakalarda çoğunlukla sabit ortadontiyi önerdiklerinin altını çizdi.

  Tüm gün takmaya gerek yok

  Şeffaf plakların tellere kıyasla en iyi farklarından birinin de hastanın plakları tüm gün  takmasına gerek kalmaması olarak gösteriliyor. Plakların 18 saat takılmasının yeterli olabildiğini belirten Arzu Yalnız Zogun, hastaların geriye kalan 6 saatte  sosyalleştikleri, işe gittikleri zamanlarda çıkarabildiklerini söyledi ve takıp çıkarmasının oldukça kolay olduğunu sözlerine ekledi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ