11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Burun estetiğinde “Piezo cerrahisi” dönemi

  Medicana International İstanbul Hastanesi Prof. Dr. Esra Bayrı, "Piezo cerrahisi, burnun yeniden biçimlendirilmesine imkan tanırken klasik yöntemlere oranla çok daha kısa bir iyileşme süresi ve minimum doku hasarı vadediyor" dedi.

  Burun ameliyatları için son zamanlarda geliştirilen Piezo cerrahisi hakkında bilgi veren Medicana International İstanbul Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esra Bayrı, kullanımı giderek yaygınlaşan bu yöntemin burnun yeniden biçimlendirilmesine olanak sağlarken klasik yöntemlere göre çok daha kısa bir iyileşme süresi ve minimum doku hasarı vadettiğini kaydetti.

  Prof. Dr. Esra Bayrı, tıbbi teknolojilerde son dönemlerde geliştirilen yöntemler ile eskiden zorlu süreçlere neden olan operasyonların artık minimal invaziv tekniklerle çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebildiğini ifade etti.

  Zorlu bir ameliyat ve iyileşme sürecine neden olan burun ameliyatlarının da bu alandaki gelişmelere en çok ihtiyaç duyulan alanlardan bir tanesi olduğunu belirten Bayrı, burun ameliyatları için son yıllarda geliştirilen ve kullanımı günden güne yaygınlaşan Piezo cerrahisinin, burnun yeniden biçimlendirilmesine olanak sağlarken klasik yöntemlere göre çok daha kısa bir iyileşme süresi ve minimum doku hasarı vadettiğini ifade etti.

  Şekillendirme ses dalgaları ile gerçekleştiriliyor

  Geleneksel yöntemlerle gerçekleştirilen burun ameliyatlarında burnun, kemiğin kırılarak yeniden şekillendirildiğini belirten Bayrı, Piezo yöntemi ile yapılan burun operasyonlarında ise burun kemiği kırılmadığı için ameliyat sonrası iyileşme sürecinin gözle görülür şekilde kısaldığını kaydetti.

  Burnu şekillendirmeye dair tüm işlemlerin ses dalgaları ile yapıldığı için burundaki yumuşak dokuların, sinirlerin ve damarların ve zarar görmediğini belirten Bayrı, böylelikle ameliyat sonrasında oluşan uzun süreli şişlik ve morlukların büyük ölçüde engellendiğini ifade etti.

  Elektrik akımının ultrasonik ses dalgalarına dönüştürülerek kemikte arzu edilen değişimlerin bu ses dalgaları yardımıyla milimetrik şekilde gerçekleştirildiğini aktaran uzman isim, yetişkinlik çağdaki her yaştan kişiye uygulanabilen bu yöntem ile aynı zamanda burun kemiğinde kontrollü ve hassas işlemler gerçekleştirilebildiğinden kırık hatları gibi istenmeyen sonuçların önlenmiş olduğunu ve düzeltme operasyonlarına gerek kalmadığını kaydetti.

  18 yaşından büyüklerde uygulanıyor

  Bayrı, Piezo cerrahisinin kemik dokuda değişiklik yapılması istenilen her hastada uygulanabildiğine işaret ederek, ileri yaşın bu cerrahi tekniği için bir sorun oluşturmadığının altını çizdi.

  Ancak burundaki kıkırdak ve kemik gelişiminin tam olarak tamamlanmış olması gerektiğinden 18 yaşın doldurulmasının gerektiğine vurgu yapan Bayrı, özellikle burun kemerinin daraltılması ve kemerin düzeltilmesi gibi birçok işlemde tercih edilebilecek bir yöntem olduğunu belirtti. Bayrı, “Bu yöntemin çoğu durumda önemli bir avantaj oluştursa bile burun ameliyatının hangi yöntemlerle yapılması gerektiğinin cerrahın yapacağı muayene sonrasında kararlaştırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ