13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  35 yaşından önce yumurta dondurmak gebelik şansını artırıyor

  Çeşitli nedenlerle anne olmayı erteleyen kadınların yumurta dondurma işlemi sayesinde ilerleyen yaşlarda da anne olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Cem Demirel, bu işlemin 35 yaşından önce yapılmasının önemine dikkat çekti.

  “Vitrifikasyon” adı verilen yöntem, kadın yumurtalarının toplanarak dondurulması ve saklanması ile gerçekleştiriliyor. Bu yöntem, son zamanlarda yardımcı üreme teknikleri laboratuvarlarında gittikçe artarak yapılan bir işlem haline geldi. Vitrifikasyon ile dondurulup daha sonra istenilen zamanda çözünen yumurtaların %85’i çözme işleminden sonra canlılıklarını koruyor. Bu yumurtalar ile gerçekleştirilen gebeliklerin taze yumurta ile elde edilen normal gebeliklerden hiçbir farkı bulunmuyor.

  Canlı kalım ve gebelik şansı daha fazla

  Doğurganlığın muhafaza edilmesi amacıyla yumurtalarını dondurmak için başvuranların geneli 35 yaş üstündedir. Fakat yumurtalar 35 yaşından önce dondurulduğunda sonuçlar çok daha iyi oluyor. Kısacası yumurtalar ne kadar erken yaşta dondurulursa o kadar daha fazla başarı sağlanıyor.

  35 yaş öncesi kadınlarda daha fazla yumurta toplanıyor ve donduruluyor. Canlı kalım ve hamilelik oranları da yumurta donasyonuna benzer biçimde yüksek seyrediyor. Yaş ilerledikçe yumurta üretimi kadınlarda daha az oluyor ve haliyle dondurmak için de daha az yumurta toplanabiliyor. Yumurta dondurma işleminin 35 yaştan daha genç kadınlarda daha yüksek şans oluşturduğu ve başarılı olduğu bir ispatlanmış gerçektir. Fakat 37-38 yaşında bir kadında başarı şansı, 40 yaş ve üzeri kadınlardan çok daha fazladır.

  Daha çok çalışan kadınlar tercih ediyor

  Yumurtaların vitrifikasyon yöntemi ile dondurulması, üreme hücrelerini gelecekte gebe kalmak için kullanmak isteyen ve böylelikle kısırlıktan korunmak isteyen özellikle çalışan kadınlar için büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte en çok fayda görecek olanlar kansere yakalanıp göreceği kemoterapi veya radyoterapi sebebiyle yumurtalarını kaybetme tehlikesi taşıyan kadınlardır. Veya kansere yakalanmasa bile potansiyel olarak yumurtaların bitmesine yol açan gonadotoksik tedavi görecek kadınlar da bu yöntemi seçebilir. Yumurta dondurma, kanser haricinde başka sebepler ile yumurtalık fonksiyonlarının negatif etkilenmesi tehlikesine karşı da bir önlem olarak düşünülebilir. Örneğin; erken menopoz veya endometriozise sebep olabilecek hallerde hastalığın niteliği, kadını erken menopoza sokma tehlikesini de beraberinde getiriyor.

  Yaşı ilerleyen kadınların stresinde azalmaya neden oluyor

  Yaşın ilerlemesi doğurganlığın kaybı için en önemli faktördür. Bu kategorinin içerisine henüz evlenecek bir eşi olmayan kadınlar, kariyer ve iş planlaması için hamileliği geciktirmek zorunda olan kadınlar da girmektedir. Farklı sebeplerle çocuk sahibi olmayı ileriki yaşlara erteleyen kadınların çoğu bu konuya yönelik olarak kendini stres ve baskı altında hissetmektedir. Yumurta vitrifikasyonu yöntemi; yani dondurma işlemi kadınların üstünden bu stresi bir parça da olsa azaltabilmektedir.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ