11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Pandemide korkularınızla başa çıkma rehberi

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uzm. Psikolog Ceylin Sürek, koronavirüsün sebep olumsuz duygularla başa çıkma yollarını anlattı.

  Pandemi sürecinin günlük hayatta oluşturduğu kaos ortamı ile birlikte yaşanan  belirsizliğin günden güne kaygıları artırdığını dile getiren Uzm. Psk. Ceylin Sürek, virüsü kapma hastalanma ve sevdiklerimize bulaştırmanın başlıca endişelerimizin arasında yer aldığını belirtti. Bunlarla birlikte iş yaşamında oluşabilecek sıkıntılar, sosyal izolasyon, gelir kaybı,  boş kalan raflar nedeniyle yeterli yemek, sağlık ve hijyen malzemesi bulamama gibi durumlar endişe seviyemizin daha da artmasına neden olduğunu belirtti ve önemli tavsiyelerde bulundu.

  Günlük rutininizi oluşturun

  Mümkün olduğu kadar aynı saatte uyanıp ve yatıp, günlük aktivitelerinizi aksatmayın. Pek çok öğrenci uzaktan eğitime geçerken, çalışanların büyük kısmı da evden çalışma sistemine geçti. Bu sistem değişikliğini yaşayanlar, her zamanki gibi erkek uyanıp, yapması gereken işlerini vaktinde halledip, evden çalışma sisteminin keyfini çıkarabilirler.

  Diğer yandan evde olup çalışmayan kişiler de nasıl olsa evdeyim, nasıl olsa sokak kısıtlamaları var dışarı çıkmayacağım evde yapacağım işimi sonra hallederim düşüncesiyle hareket etmemeli. Özellikle hem motivasyon hem de kilo kontrolü amacıyla günlük spor aktivitelerine zaman ayırmalı, online sınıflara katılmalı.

  Yeni şeyler yapmayı deneyin

  Daha önce evde yeteri kadar zaman geçirememe şikayetinden yakınanlar bu fırsatı kolay kolay yakalayamaz. Bu nedenle pandemi sürecinde çocuklarınızla ve eşinizle daha çok ilgilenin ve onlarla ilişkinizi kuvvetlendirmek için bu durumu bir fırsat olarak görün.

  Diğer yandan hep okumak istediğiniz kitapları okuyun, kaçırdığınız filmleri ve popüler dizilerin izleyin. Daha önce hiç denemediğiniz yeni lezzetleri hazırlamak için mutfağa girin ve internette çok kolay ulaşabileceğiniz online eğitimlere katılın. Bu süreci kültürel sermayenizi artırmak adına kullanmak sizin elinizde.

  Kontrol edebildiklerinize odaklanın

  Kontrol edemediğiniz durumlar hakkında endişe duymaktansa kontrol edebildiğiniz durumlara bakın. Bu virüsün ne kadar yayıldığını veya size nereden bulaşabileceği gibi durumları devamlı düşünmek, endişenin artmasına neden olacaktır. Bu tarz şeyleri düşünmektense, kontrolü ele alın ve neler yapabileceğinize bakın. Sağlık ve kişisel bakım ve  uygulamalarından başlayabilirsiniz.

  Bağışıklığınızı nasıl güçlendirebileceğiniz konusunda araştırma yapın.  Öte yandan, dışarı çıkmak zorundaysanız  tedbirlerinizi alın. Düşündüğünüzde ne kadar kontrol edebildiğiniz durumun olduğunun farkına varın, elinizdeki gücü hissedin.

  Kaygılarınızı somutlaştırın

  Bir kişi kaygısını düşünceye dökmediği zaman onun esiri olabilir, bu yüzden kaygınızı somutlaştırın. Kendinize  “en kötü senaryo ne olabilir ve bunun gerçekleşme ihtimali ne kadardır” sorusunu sorun ortadaki kanıtlara bakın. Olumsuz düşüncelerinizi bir kağıda yazıp, alternatiflerini bulmayı deneyin.

  Kendinize yüklenmeyin ve yavaşlamayı öğrenin

  Kendinize karşı en az başkalarına olduğunuz kadar şefkatli olun. Zor bir dönemden geçiyorsunuz ama yalnız değilsiniz. Normal zamanlardaki kadar üretken olamadığınızda veya yapacağınız işe kolayca konsantre olamadığınızda, durun ve kendinize yüklenmemeniz gerektiğini hatırlayın. Normal olmayan koşullar altındayız bunun farkına varın ve kendinize hata payı verin.

  Uzmanların önerilerini dikkate alın

  Pek çok her şeyden haberdar olmak istiyoruz ve sürekli gelişmeleri takip ediyoruz. Ancak virüsle ilgili devamlı haber okumak ve sosyal medyada olmak kaygılarınızı artırabilir. Bu yüzden kendinize sınırlamalar koyun. Telefonu devamlı elinizde tutmayın.

  Kaygının dozunu ayarlayın

  Sürekli panik ve kaygı halinde olmak insanı yorarken aynı zamanda hayat kalitesini de düşürür. Fakat küçük dozlu endişe bizlere yardımcı olur. Ne kadar hoş olmayan bir duygu olsa da endişe bizleri, potansiyel tehlikeye karşı hazırlıklı olmamıza ve kendimizi korumamıza teşvik eder.

  Fakat kaygı seviyesinin yüksek seviyelere ulaşması olumsuz durumlara neden olabilir. Panik olduğumuzda düşüncelerimiz mantıksız, duygularımız reaktif ve davranışlarımız da dürtüsel olabilir. Bu panik hali insanları ihtiyaç olmayan şeyleri almaya yöneltebilir ve başkalarının ihtiyaçlarını karşılayamama problemlerine sebep olabilir.

  Meditasyona hayatınızda yer açın

  Kaygınızı azaltmak için nefes egzersizleri ve meditasyon deneyebilirsiniz. Öte yandan farklı bir aktivitede bulunmak, egzersiz yapmak, sosyalleşmek de endişe düzeyinizin azalmasına yardımcı olur. Duygu ve düşüncelerinizi paylaşın, yardım istemekten çekinmeyin.

  Bu durumun geçici olduğunu unutmayın

  Yalnız olmadığınızı unutmayın. Din, dil, renk ve ırk ayırt etmeyen bu virüse karşı tüm dünya ile mücadeledeyiz. Geçmişte insanlar nasıl daha önce başka virüsleri atlattıysa, bu virüsü de birlik ve beraberlik içinde geride bırakacağız. Yaşam enerjinizi kaybetmeden, sağlıkla kalın.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ