13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  İsrailli bilim insanları açıkladı: Yaşlanmayı tersine çevirdik

  İsrailli bilim insanları, bir grup yaşlı yetişkin üzerinde yaptıkları deneylerde, biyolojik yaşlanma sürecini başarıyla tersine çevirdiklerini duyurdu.

  İnsanoğlunun en büyük rüyalarından biri olan yaşlanmayı durdurma konusuyla ilgili olarak müjde gibi olan “Yaşlanmayı tersine çevirdik” açıklaması İsrailli bilim insanlarından geldi.  Bilim insanları biyolojik yaşlanma sürecini tersine çevirmek için yürüttükleri çalışmada 64 yaşın üzerindeki 35 yetişkin kullanıldığını açıkladı.

  Tel Aviv Üniversitesi ve Shamir Tıp Merkezi’nde görevli araştırmacılar, biyolojik yaşlanmanın 2 ana göstergesini, yani yaşlanan hücre birikimini ve telomer uzunluğunu  tersine çevirmek için bir çeşit oksijen tedavisi kullandı. İnsan vücudu yaşlandıkça telomerlerin boyu kısalıyor. Arızalı ve eski yaşlanmış hücrelerin sayısında ise artış gerçekleşiyor.

  Saf oksijene maruz bırakıldılar

  Yürütülen klinik araştırma, Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) denilen yöntemin, yaşlanma sürecinin bu 2 karakteristik özelliğinin bozulmasını durdurup durduramayacağını anlamaya çalışıldığı belirtildi.

  Araştırma için gelen denekler basınçlı bir odaya alındı. 3 ay boyunca haftada beş gün olmak üzere günde 90 dakika boyunca saf oksijene maruz bırakıldı.


  Yaşlanmış hücrelerin azaldığı görüldü

  Araştırmanın neticesinde bilim insanları, deneklerin telomerlerinin uzunluğunun ortalama %20 oranında arttığını ve yaşlanmış hücrelerinin %37’ye kadar azaldığını kaydetti.

  Araştırmacıların ifadelerine göre bu oran vücutların hücresel seviyesinin 25 yıl öncesine aynı seviyede. Tel Aviv Üniversitesi’ndeki tıp fakültesiyle Sagol School of Neuroscience’da (Sagol Nörobilim Okulu) profesör Shai Efrati, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede “Telomer kısalmasının yaşlanmanın biyolojisinin kutsal kasesi olarak görüldüğü için, telomer uzamasını sağlamanın umuduyla birçok çevresel ve farmakolojik müdahalenin büyük ölçüde araştırılması gerektiğini ifade etti. Efrati, bu önemli bir gelişmenin, bilim dünyasına yaşlanmanın gerçekten de temel hücresel biyolojik düzeyde hedef alınıp tersine çevrilebileceği konusunda yeni bir anlayışın temelini sunduğunu kaydetti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ