11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Pfizer Moderna Aşıları Farkı Nedir?

  Dünyada yaygın olarak şu an iki firmanın aşısı kullanılıyor. Biri Türk BioNTech-Pfizer aşısı diğeri Amerikan Moderna şirketinin geliştirdiği aşı. Peki aşıların farkları, yan etkileri ne?

  Pfizer Biontech aşısı ve Moderna aşısı farkı son günlerde en çok konuşulan konu oldu. Pfizer Biontech aşısı 21 gün arayla 2 doz yapılırken, Moderna aşısı 28 gün ara ile 2 doz yapılıyor. Her ikisi de mRNA denilen ve vücudun koronavirüse karşı çok miktarda antijen (anti-body) üretmesini gerçekleştiren protein yapı molekülleri taşıyor. Her 2 aşı da tüm ırk ve cinsiyetlerde aynı derecede %95’in üstünde etkili olarak koruyucu sonuç veriyor.

  moderna pfizer covid aşı hayatım sağlık
  Covid-19 için geliştirilen Pfizer ve Moderna aşılarının arasındaki farklar ve yan etkileri merak konusu.

  Pfizer-Moderna  farkı nedir?

  Pfizer Biontech ile Moderna farkı denilince, Pfizer aşısının -70 derece saklanması gerekiyor. Moderna aşısı ise -20 derece muhafaza ediliyor. Yani Moderna aşısı evde bir derin dondurucuda saklanabilirken, Pfizer aşısı için bu olanaklı değil. Pfizer Biontech aşısı 16 yaş ve üstüne uygulanabiliyorken, Moderna aşısı 18 yaş üstü için izin veriliyor.

  Pfizer aşısı Covid 19
  Covid 19 için geliştirilen Pfizer aşısının ortağı Alman Türk BioNTech firması.

  Yan etkileri nasıl?

  Her 2 aşının yan etkileri de az ağrılı ve çabuk sürede geçebilen yan etkiler. Aşı yapılan yerde yanma acı, yorgunluk bitkinlik, baş ağrısı, ateş, eklem ve kas ağrıları ve titreme her iki aşının yan etkileri. İki aşıda da ciddi yan etkiler az görülüyor ve kısa sürede geçiyor. Moderna aşısı Covid-19

  Moderna aşısının ikinci dozunun vurulmasının ardından yan etkiler görülebiliyor.

  İkinci doza dikkat!

  Moderna aşısı ile ilgili ilginç bir gözlem ise yan etkiler çoğunlukla aşının 2. dozunu olduktan sonra baş göstermesi.  Moderna’da 2. dozu olanlara ertesi gün veya 3-4 gün dinlenmeleri ve işe gitmemeleri öneriliyor.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ