11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  DSÖ Türkiye’deki huzurevlerinde alınan Covid-19 önlemlerini örnek gösterdi

  Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye'nin, huzurevlerindeki sağlık çalışanlarına gerekli tedbirleri aldırarak yaşlılarını Covid-19'dan koruduğunu bildirdi

  Koronavirüsle mücadele hayatın her alanında tüm hızıyla devam ederken, Türkiye’de uygulanan önlemler dünyada da konuşuluyor. Bu kapsamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Türkiye’de yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde ve huzurevlerindeki koronavirüs pandemisi kapsamında yapılan çalışmaları web sayfasında değerlendirdiği aktarıldı.

  Dünya Sağlık Örgütü’nün “Türkiye, huzurevlerindeki sağlık çalışanlarına gerekli tedbirleri aldırarak yaşlılarını Covid-19’dan korudu” başlığı ile gerçekleştirdiği çalışmada, ülkemizde ilk koronavirüs vakasının tespit edilmeden yaklaşık 2 hafta önce huzurevlerine yapılan ziyaretlerin sınırlandırıldığı ve 6 hafta öncesinde de yaşlıları virüsten koruma amaçlı uygulama tedbirlerinin başlatıldığı belirtildi.

  Çalışmada, ülkemizdeki yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri ve huzurevlerinde alınan bu tedbirler ile virüsün buralarda yayılmasının sınırlandığı dile getirildi.

  Türkiye’deki ve personeli ve huzurevi sakinleriyle görüşme gerçekleştiren Dünya Sağlık Örgütü, projede huzurevi personelinin on dört günlük vardiyalar şeklinde çalıştığını, düzenli olarak koronavirüs testlerinin yapıldığını ifade etti.

  Dünya Sağlık Örgütü, huzurevinde kalan vatandaşların ise salgının dünya ve Türkiye için kritik riskler taşıdığının önemini bildiklerini ancak kendilerine çok iyi bakıldığını ifade ettiklerine de çalışmasında bahsetti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ