11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Türkiye’nin MS hastalığı ile ilgili ilk podcast serisi başladı

  Türkiye MS Derneği ve Novartis iş birliğiyle Multipl Skleroz (MS) hastalarına destek olmak ve hastalıkla ilgili doğru ve güncel bilgilere ulaşmalarını sağlamak amacıyla “beniMSesim” podcast serisi hayata geçirildi.

  Novartis tarafından 2013’te MS hastaları ve yakınları için hazırlanan Yol ArkadaşıMSın platformu çerçevesinde başlatılan beniMSesim podcast serisinin moderatörlüğünü Yekta Kopan yapacak.

  Türkiye’nin her köşesinden 56 MS uzmanı ve 7 farklı uzmanlık alanından konukların katılacağı podcast serisi, 28 bölümden meydana geliyor. Seride, MS ve Covid-19, MS hakkında genel bilgiler,  MS ve tipleri, MS ve çocuk, MS ve uyku, MS ve aşılar, MS ve kadın gibi daha birçok konunun yer aldığı serinin yeni bölümleri her Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri saat 19.00’da Karnaval ve Spotify’dan yayınlanacak.

  MS hastalığına ilişkin toplumda farkındalık yaratmanın önemine dikkat çeken Türkiye Multipl Skleroz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Melih Tütüncü, her sene MS hastaları ve yakınlarının ihtiyaçlarına yönelik çeşitli farkındalık projeleri hazırladıklarını belirtti. 2020 yılında küresel salgının aramıza koyduğu zorunlu mesafeler nedeniyle dijital bir farkındalık projesi hayata geçirmek istediklerini aktaran Tütüncü, beniMSesim podcast serisiyle Türkiye’nin her köşesindeki MS hastalarının sesi olmayı hedeflediklerini ifade etti.

  Hasta ve yakınlarının ihtiyaçlarına göre hazırlandı

  BeniMSesim podcast serisini hayata geçirmekten mutluluk duyduklarını dile getiren Novartis Nöroloji İş Birimi Direktörü Berrak Yücel, 2013’te MS hastaları ve yakınlarına destek olmak ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla Yol ArkadaşıMSın platformunu kurduklarını ve pek çok başarılı projeye imza attıklarını belirtti.

  Bu yıl da platform çerçevesinde Türkiye MS Derneği iş birliğiyle “beniMSesim” podcast serisini hayata geçirdiklerini aktaran Yücel, projemizin içeriğini MS hastaları ve yakınlarının düşünceleri ve ihtiyaçlarına göre hazırladıklarını kaydetti. “beniMSesim’le amacımız, MS’li bireyler ve yakınlarının MS ile ilgili güncel ve doğru  bilgilere kolaylıkla ulaşmalarını sağlamak.” diyen Yücel, siz de sosyal çevrenizle paylaşarak daha fazla MS’linin beniMSesim podcast serisinden faydalanmasını sağlayabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

  BeniMSesim Podcast Serisine katılan uzmanlar

  Prof. Dr. Sıla Akhan, Prof. Dr. Şahin Kabay, Uzm. Dr. İpek Güngör Doğan, Prof. Dr. Belgin Koçer, Uzm. Dr. Ali Özhan Sıvacı, Prof. Dr. Burcu Altunrende, Doç. Dr. Meral Seferoğlu, Doç. Dr. Bilgin Öztürk, Prof. Dr. Aksel Siva, Prof. Dr. Hüsnü Efendi, Prof. Dr. Gülşen Akman, Prof. Dr. Rana Karabudak, Prof. Dr. Yeşim Beckmann, Doç. Dr. Serkan Demir, Prof. Dr. Serhan Sevim, Prof. Dr. Murat Terzi, Prof. Dr. Sabahattin Saip, Prof. Dr. Cavit Boz, Prof. Dr. Ayşe Sağduyu Kocaman, Prof. Dr. Münife Neyal, Prof. Dr. Caner Feyzi Demir, Doç. Dr. Aysun Soysal, Doç. Dr. Belgin Balcı, Prof. Dr. Levent Sinan Bir, Prof. Dr. Murat Kürtüncü, Prof. Dr. Aylin Akçalı, Uzm. Dr. Sıla Usar, Prof. Dr. Ayşe Altıntaş, Prof. Dr. Özgül Ekmekçi, Doç. Dr. Haluk Gümüş, Prof. Dr. Nefati Kıyılıoğlu, Prof. Dr. Nur Yüceyar, Prof. Dr. Sibel Canbaz Kabay, Doç. Dr. İrem Tiftikçioğlu, Prof. Dr. Mefkure Eraksoy, Doç. Dr. Uğur Uygunoğlu,Prof. Dr. Ömer Faruk Turan, Doç. Dr. Özlem Taşkapılıoğlu, Prof. Dr. Aslı Tuncer, Öğretim Üyesi Dr. Melih Tütüncü, Öğretim Üyesi Dr. Cihat Uzunköprü, Öğretim Üyesi Dr. Sedat Şen, Dr. Mehmet Yörübulut, Öğretim Üyesi Dr. Tuncay Gündüz, Uzm. Dr. Mesrure Köseoğlu, Prof. Dr. Aysun Ünal,  Doç. Dr. Bilge Piri Çınar, Uzm. Dr. İlknur Aydın Cantürk, Doç. Dr. Emin Özcan, Doç. Dr. Erkingül Birday, Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Figül Gökçe, Uzm. Dr. Alp Sarıteke, Prof. Dr. Azize Esra Gürsoy, Doç. Dr. Burcu Yüksel, Doç. Dr. Levent Öcek, Doç. Dr. Gülnur Uzuner, Doç. Dr. Aslı Köşkderelioğlu, Prof. Dr. Nilüfer Kale İçen, Prof. Dr. Kadriye Ağan,

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ