13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

   “Eğitimle Sağlıklı Gelecek” projesi hayata geçiyor

  Roche Diagnostik Türkiye ve Türk Eğitim Derneği (TED), Ankara ve İstanbul’daki devlet okullarında öğrenimlerini sürdüren TED Tam Destek Burslu lise öğrencileri ve ailelerinin sağlığa erişim konusunda farkındalıklarını artırma amacıyla “Eğitimle Sağlıklı Gelecek” projesini hayata geçirdi.

  Roche Diagnostik Türkiye ve Türk Eğitim Derneği iş birliğinde gerçekleştirilen Eğitimle Sağlıklı Gelecek projesi, TED’in yürüttüğü Tam Destek Bursundan faydalanarak İstanbul ve Ankara’daki devlet okullarında öğrenimlerine devam eden lise öğrencileri ve aileleri için tasarlandı. “Eğitimle Sağlıklı Gelecek” projesi, 2020-2021 öğrenim yılı süresince katılımcıların sağlığa erişim konusunda farkındalıklarını artırmayı amaçlıyor. Kişisel bakım, hijyen ve ergenlik dönemi gibi konularda uzmanların vereceği eğitimlerle gençlerin başta arkadaşları olmak üzere çevrelerini pozitif etkileyecek davranışlar geliştirmesi öngörülüyor. İhtiyaç analizi çalışmasıyla elde edilen sonuçlara göre oluşturulan eğitim programı kapsamında ilk eğitim, 28 Kasım’da Zoom üzerinden yapıldı.

  324 öğrenci ve ailesi projeden faydalanacak

  Proje çerçevesinde 324 öğrenciye ve ailelerine, konunun uzmanları hem ayrı hem de ortak eğitimler verecek. Ortak verilecek eğitimler arasında; Hijyen ve Ev Sağlığı Eğitimi, Temel İnsan Hakkı Olarak Sağlık, Hastalıkların Tanısı ve Önemi, Beslenme ve Sağlıklı Gıda Eğitimi, Covid-19 ve Diğer Bulaşıcı Hastalıklar Eğitimi, Evde İlk Yardım Eğitimi, Sporun Sağlıklı Birey Oluşumundaki Önemi ve Ağız ve Diş Sağlığı Eğitimi yer alıyor.

  Ebeveynlere ve öğrencilere ve ebeveynlere özel eğitimler verilecek

  Ortak eğitimlerle birlikte öğrencilere, Ergenlik ve Ergen Sağlığı Eğitimi, Kişisel Bakım Eğitimi, Psikososyal Gelişim Eğitimi, Duygusal Zekâ  ve Madde Kullanım Riski ve Madde Bağımlılığından Korunma Eğitimi verilmesi planlanırken, ebeveynlere ise Çocuk Gelişimi Eğitimi, Çocuk Sağlığı ve Bakımı Eğitimi,  Temel Aşılar Eğitimi, Anne Babalar İçin Madde Bağımlılığı Eğitimi, Doğum Kontrol ve Aile Planlaması Eğitimi, Rutin Takipler ve Düzenli Testlerin Önemi ve Farkındalık ile Kadın Sağlığı eğitimlerinin verilmesi öngörülüyor.

  Daha sağlıklı bir toplum hedefliyoruz

  Roche Diagnostik Türkiye Genel Müdürü Türkiye & Orta Asya ve Kafkas Ülkeleri Yönetim Merkezi Başkanı Burçak Çelik, projeyle ilişkin yaptığı açıklamada Roche Diagnostik olarak amaçlarının insanların yaşamlarını iyileştirmek olduğunu kaydetti. Bu inanç ve misyonla her zaman topluma fayda sağlayacakları faaliyetler sürdürdüklerini belirten Çelik, şimdi de Türk Eğitim Derneği ile beraber ‘Eğitimle Sağlıklı Gelecek’ projesini hayata geçirdiklerini ifade etti.

  Projenin temel amacının toplum olarak, hijyen koşulları, sağlık hakkı, hastalıkların tanı süreci ve bulaşıcı hastalıklar gibi kritik pek çok konuda toplumsal farkındalık seviyesinin yükselmesine katkıda bulunmak olduğunu dile getiren Çelik, bunun ne denli önemli bir ihtiyaç olduğunu koronavirüs salgınının bir kere daha gösterdiğini belirtti.

  Sağlıklı bir toplum için o toplumu oluşturan her bir kişinin yüksek sağlık bilincine sahip olmasını sağlamak gerektiğine dikkat çeken Çelik, bunu sağlamanın en iyi yollarından birinin de, gençlerin bu konuda nitelikli bilgilerle donanmalarını sağlamak olduğunu kaydetti. Ailelerin ve öğrencilerin proje kapsamındaki eğitimlerle daha bilinçli olmalarını ve edinecekleri beceri, bilgi ve deneyimleri çevrelerine aktararak daha sağlıklı bir toplum oluşmasına katkıda bulunmalarını hedeflediklerini söyledi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ