11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Santa Farma, Mealis’le stratejik iş birliğini bir adım ileriye taşıdı

  Türkiye’nin en köklü yerli ilaç şirketleri arasında yer alan Santa Farma, geçtiğimiz ay MEALIS Ortadoğu Yaşam Bilimleri ile yapmış olduğu stratejik iş birliğini bir adım ileriye taşıdı.

  Santa Farma gerçekleştirdiği stratejik iş birliği ile iş gücünü ve sektördeki yerini daha ileriye taşıyor. Türkiye’nin en eski yerli ilaç şirketlerinden olan Santa Farma ve MEALIS Ortadoğu Yaşam Bilimleri’nin imzaladığı yeni anlaşmayla demir eksikliği anemisi tedavisinde kullanılan ve demir III hidroksit polimaltoz ve folik asit etkin maddelerini içeren ilacın satış, dağıtım ve pazarlama hakları MEALIS’e devredildi.

  Santa Farma, 2015 yılında 150 milyon Euroluk yatırımla Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde  faaliyete geçirilen 43 bin metrekare kapalı alana sahip en son üretim ve bina teknolojileri kullanılan üretim tesisini Türk İlaç sanayinin hizmetine sunmuştu.

  Yıllık tek vardiyada 150 milyon kutu üretim kapasitesine, Ürdün GMP, EU-GMP ve TR-GMP  sertifikaları bulunan tesiste, sadece  ve ihracat yapılan ülkeler Türkiye ve için, Santa Farma ürünleri üretmekle kalmayarak, yurt dışından ürün ithal edilen global ve yerli ilaç firmalarına yerelleşme adına destek oluyor.

  Tüm yaşlarda sağlıklı yaşam düşüncesini kendisine ilke edinerek, 2013’te Beyrut ve Dubai’de çalışmalarına başlayan MEALIS, Türkiye’deki çalışmalarına ise 2014’te başladı. MEALIS Türkiye’de içinde olmak üzere 35 farklı ülke olmak üzere Ortadoğu, Doğu Avrupa  Kuzey Afrika’daki faaliyetlerine tıbbi cihaz, ilaç ve takviye edici gıda konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

  İlaç endüstrisinin sürdürülebilirliğine, gelişimine ve toplum sağlığının geleceğine katkı sağlamayı kendisine ilke edinen MEALIS Türkiye orijinal, jenerik ilaç ürünlerinin pazarlama, tanıtım, dağıtım ve satışını gerçekleştiriyor.

  Demir eksikliği anemisine sık rastlanıyor

  İmzalanan stratejik iş birliği anlaşması ile Santa Farma tarafından 2006’da ruhsatlanan ve Türk tıbbına sunulan, emzirme ve gebelik dönemlerinde folik asit ve demir ve ihtiyacının giderilmesinde; çeşitli sebeplerle ortaya çıkan demir eksikliği kaynaklı anemilerin tedavisi ve önlenmesinde kullanılan, folik asit ve demir III hidroksit polimaltoz etkin maddelerini içeren ilacın pazarlama, satış ve dağıtım haklarını Mealis’e devretti.

  Demir,  vücutta doğal olarak bütün hücrelerde olan ve başta oksijenin dokulara taşınması ve kan yapımı gibi yaşamsal öneme sahip birçok fizyolojik olayda rolü bulunan bir madde. Hemoglobinin ise yapısında demir bulunur ve kandaki oksijenin dokulara taşınmasında görevli olan bir proteindir. Kanda bulunan kırmızı kan hücreleri ve bunların içerisinde bulunan hemoglobinin azalması neticesinde toplumda kansızlık adı verilen anemi gelişir.

  Dünya Sağlık Örgütü’nün tarifine göre anemi; hemoglobinin, 15 yaşın üstünde ve gebe olmayan kadınlarda 12 g/dl’nin altında, 15 yaşın üstünde erkeklerde 13g/dl’nin altında,  gebe kadınlarda ise 11 g/dl’nin altında olması olarak tanımlanır.

  Demir eksikliği anemisi, Türkiye’de ve dünyada en sık görülen anemi türüdür ve dünya nüfusunun 1/4’ü demir eksikliği anemisinden etkilenmektedir. Demir eksikliği anemisi en sık gebe kadınlarda ve bebeklerde görülürken, bunu doğurganlık çağındaki kadınlar takip ediyor. Erişkinlerde demir eksikliği anemisi, 65 yaş üzeri bireylerde yüzde 12-17 oranında görülüyor. 

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ