11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Sağlık Bakanlığı 2021 Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda kabul edildi

  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Görüşmeleri sonucunda Sağlık Bakanlığı merkezi yönetim bütçesi, 2021 yılı için yüzde 31,8 artışla 77 milyar 615 milyon Türk Lirası oldu. 

  Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığının 2021 yılı bütçesini açıkladı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bir sunum gerçekleştiren Bakan Koca, milletvekillerinin sorularını cevapladı. Sağlık Bakan Yardımcıları ve üst düzey bürokratlar sunumda hazır bulundu.

  Bakan Koca, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının 2021 bütçesinin ele alındığı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gerçekleşen sunumunda, ilk olarak gündemin tüm dünyayı etkileyen pandemi olduğunun altı çizildi.

  Türkiye’deki sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde özel yatırımcılar ve üniversitelerin rol almakla beraber hizmetin büyük bir bölümünün bakanlık teşkilatınca sürdürüldüğünü ifade eden Bakan Koca, 8 bini aile sağlığı merkezi 934’ü hastane olmak üzere toplam 14 binden fazla sağlık kuruluşuyla hizmet verildiğini kaydetti.

  Herkes kaliteli sağlık hizmetine erişebiliyor

  Sağlık Bakanı Koca, sağlıklı yaşam tarzının benimsendiği, herkesin sağlık hakkının muhafaza edildiği, ihtiyacı olan herkesin kaliteli ve vaktinde sağlık hizmetine kolayca erişebildiği bir ülkeye sahip olmayı amaçladıklarını dile getirdi. Koca, sağlıkta gelişmişlik endekslerinden olan bebek ölüm hızının ise 31,5’ten 6,7’ye, anne ölüm oranının yüz bin canlı doğumda 64’ten 13,1’e düştüğünü kaydetti. Bununla birlikte Türkiye’nin sağlıkta hızlı bir memnuniyet artışı yakaladığını dile getiren Koca, bunu kalıcı kılmak için devamlı takip ettiklerini kaydetti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ