11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Bayer, Türkiye’de yerel ilaç üretimini artıracak

  Bayer, Türkiye’deki yerelleştirilmiş ilaç üretimini artıracak önemli bir proje başlatmaya hazırlandığını duyurdu. 4.5 milyon Euro'nun üzerinde yatırım öngören Bayer, Sağlık Bakanlığı işbirliği ile, kardiyovasküler ürün portföyünde yer alan ilacının üretimini yerelleştirmeyi planlıyor.

  Türkiye ekonomisine katkısını artırmayı planlayan Sanofi, bu amacı gerçekleştirmek için kardiyovasküler ürün portföyünde olan ilacının yerel üretimini Sanofi Türkiye Lüleburgaz Tesisleri’nde yapacak. Proje çerçevesinde 4.5 milyon Euro’nun üzerinde yatırımde bulunmayı planlayan Bayer, ilaç bölümünün değer bazlı üretim hacmini 3 kat artıracak.

  2020 Aralık ayının 3. haftasında başlatılması planlanan ilaç üretimi, Bayer’in Almanya haricindeki en büyük yerli üretim projesi olarak kayıtlara geçiyor. Türkiye’de kullanılan kardiyoloji ürünleri içinde değer bakımından da en büyük olan bu yerelleşme projesi sayesinde Bayer var olan kardiyovasküler pazarındaki ürünlerin yerelleştirme yüzdesini %40’a yükseltilecek.

  Bayer İlaç Türkiye ve İran Ülke Grubu Başkanı Ingrid Drechsel

  66 yıldır olduğu gibi Türkiye’ye yatırıma sürdüreceğiz

  Bayer İlaç Türkiye ve İran Ülke Grubu Başkanı Ingrid Drechsel, söz konusu projeye ilişkin yaptığı açıklamada bu ay içerisinde start alması planlanan Türkiye’deki yeni yerelleştirme projemiz için çok heyecanlı olduklarını kaydetti. Bayer olarak, onkoloji, kardiyoloji,  jinekoloji, oftalmoloji ve hematoloji gibi terapötik alanlarda önemli klinik değer ve fayda  sağlayan özel ilaçların geliştirilmesine ve araştırılmasına  pazarlanmasına odaklandıklarını belirten Drechsel, aynı zamanda doktorların, hastaların, sağlık hizmeti düzenleyicilerin ve  sağlayıcılarının ihtiyaçlarını da ele aldıklarının altını çizdi.

  Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile iş birliği içinde kardiyovasküler ürün portföylerinde yer alan ilacı Türkiye’de üretme kararı aldıklarını dile getiren Drechsel, bu projenin yeni üretim yerelleştirme çalışmalarında da yeni bir adımı olacağını kaydetti.  “Bayer olarak 66 yıldır olduğu gibi Türkiye’ye yatırım yapmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ