13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  AmCham’dan Gilead Türkiye’ye yatırım ödülü

  Gilead, Amerikan Şirketler Derneği (AmCham Türkiye/ABFT), tarafından düzenlenen 'IAmChamPion Awards' ödüllerinde 'Yatırım' kategorisinde ödüle layık görüldü.

  Gilead Türkiye, IAmChamPion Awards’ta, “Yatırım” kategorisinde ödüle layık görüldü. Gilead Türkiye Genel Müdürü Şebnem Girgin, 18 Aralık tarihinde online olarak gerçekleştirilen töreninde ödülü Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu’dan aldı.

  Türkiye ile ABD arasında ikili ekonomik kalkınmayı sürdüren şirketleri teşvik etmek ve kutlamak amacıyla düzenlenen ‘IAmChamPion Awards’ ödül programı, ABD ve Türkiye arasındaki ikili yatırımların ve ticaretin daha da geliştirilmesi için 2004’te kurulan AmCham Turkey/ABFT tarafından gerçekleştiriliyor.

  Yerli üretimin stratejik önem taşıdığını biliyoruz

  Gilead Türkiye Genel Müdürü Şebnem Girgin, ödül aldığı gecede yaptığı konuşmasında yatırım kategorisinde ödüle layık görülmenin kendilerini gururlandırdığını dile getirdi.  İlaçta yerli üretimin ülkemiz için stratejik önem taşıdığını bildiklerini kaydeden Girgin bu yüzden da yerli üretim yatırımları için üç yıldan fazla süredir tüm güçle çalıştıklarını kaydetti.

  Pandemiye rağmen yatırım sürecinin aksamaması için ellerindeki tüm imkanları kullandıklarının altını çizen Girgin, teknik işlemler için sanal gerçeklik gözlüklerinden bile faydalandıklarını ve üretim ortakları Pharmactive İlaç ile süreci ilerlettiklerini kaydetti. Sonuç olarak, yenilikçi ve patent süresi süren hepatit ilacını Türkiye’de üretmeye başladıklarına dikkat çeken Girgin, ürünün yerli üretim ruhsat süreci tamamlandığı zaman Türkiye’de üretilen hepatit ilacının vatandaşların kullanımına sunulacağını belirtti.

  HIV ilacımızı 2021 yılı itibarıyla Türkiye’de üretmeye başlayacağız

  Gilead’ın en son keşfettiği ve patent süresi süren HIV ilacının yerli üretimi için de gerekli olan teknoloji transferini yaptıklarını hatırlatan Girgin, HIV ilacını da 2021 itibarıyla Türkiye’de üretmeye başlayacaklarını kaydetti. Yerli üretim yatırımı çerçevesinde ülkemize önemli bir kaynak aktarımı gerçekleştirildiğinin altını çizen Girgin, fakat daha da önemli olanın bu yatırım ile dünyada Hepatit ve HIV alanında patent korumalı ve yenilikçi  ürünlerinin üretim teknolojileri ve know-how’larının da Türkiye’ye aktarılması olduğuna vurgu yaptı.

  Girgin, Bu yatırım sayesinde Türkiye’nin küresel tedarik zincirlerine dahil olması ilaç alanında potansiyel ihracat merkezi olması ve daha sonra geliştirilmesi olası yeni tedavilerin yerel üretilmesi fırsatının da temellerinin atılmış olduğunu ifade etti.

  Bu yatırımın dünyanın ve Türkiye’nin içinden geçtiği bu zorlu pandemi sürecinde daha da ciddi bir anlam kazandığını belirten Girgin, bu girişimin Türkiye-ABD arasındaki uzun yıllara dayanan ikili ilişkilere ve güven ortamına da olumlu katkı yapacağına inandığını dile getirdi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ