11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Amazon çevrimiçi eczane ile borsayı hareketlendirdi

  ABD'li e-ticaret devi Amazon, ABD'de reçeteli ilaçların satın alınabileceği çevrimiçi eczane hizmeti sunmaya başladı. Açıklamanın ardından Amazon'un New York borsasında işlem gören hisselerinde yukarı yönlü bir hareket görüldü.

  Amazon’dan yapılan açıklamada, kullanıcıların reçeteli ilaçlarını evden çıkmadan güvenilir bir biçimde alabileceği ifade edildi.

  Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Amazon Eczane” adı verilen hizmetin müşterilerin eczane işlemlerinin tümünü mobil ya da masaüstü cihazları ile yapabilmesine imkan sağladığı belirtildi. Bu çerçevede kullanıcıların oluşturdukları profil aracılığıyla güvenilir bir biçimde reçetelerini yönetebileceği, sigorta bilgilerini ekleyebileceği ve ödeme seçeneklerini belirleyebileceği aktarıldı.

  Bununla birlikte ilaçları alabilmek için lisanslı sağlık hizmeti merkezinden reçete gerektiğinin altı çizilerek sipariş edilen ilaçların müşterilerin belirttiği adrese ambalajlı haliyle teslim edileceği kaydedildi. Amazon Prime üyelerine 2 günde ek ücret ödenmeden teslimat hakkı sağlanacağı ifade edilen açıklamada, Prime üyelerinin sigortasız ödemelerde % 80’e varan indirim kazanacağı belirtildi.

  ABD medyasında yer alan haberlere göre, Amazon’un eczane hizmetinin ülkenin büyük eczane zincirlerinden CVS ve Walgreens ile arasındaki rekabeti kızıştıracak gibi görünüyor. Amazon’un sunduğu eczane hizmetinin ilaç satın alırken müşterilere fiyat karşılaştırması yapabilme imkanı sunduğu kaydedildi.

  Açıklamadan sonra Amazon’un New York borsasında işlem gören hisselerinde yukarı yönlü bir hareket yaşanırken, ABD’li eczane zincirlerinin hisselerinde ise değer kayıpları görüldü. Ülkenin en büyük eczane zinciri olan CVS’in hisseleri %7’nin üzerinde düşerken, Walgreens’in hisseleri %9’un üzerinde değer kaybı yaşadı. Amazon’un çevrimiçi eczane girişiminin ilk adımı 2018 yılında internet eczanesi PillPack’i 750 milyon dolar karşılığında satın almasıyla atılmıştı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ