11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Abdi İbrahim, İsviçreli ilaç devine ortak oldu

  Türkiye'nin en büyük ilaç şirketlerinden Abdi İbrahim, İsviçreli OM Pharma'ya en büyük ikinci hissedar olarak ortak oldu. Şirketin yüzde 28.5 hissesi için 4.2 milyar TL (556 milyon dolar) ödendi

  Abdi İbrahim, üriner sistem ve solunum yolları alanında ilaçlar üreten ve İsviçre’nin ileri gelen biyoteknolojik ilaç şirketleri arasında yer alan OM Pharma’yı İsviçreli bir ortak girişim grubu ile satın aldı.

  Toplam yaklaşık 4,2 milyar Türk Lirası (500 milyon İsviçre Frankı) bedelle satın alınan OM Pharma’nın %28,5 hissesi, işlem sonrası Abdi İbrahim’e geçti. 1937’de temelleri atılan ve merkezi Cenevre’de bulunan OM Pharma’nın geliştirdiği biyoteknolojik ilaçların, Latin Amerika’dan Avrupa ülkelerine, Rusya’dan Çin’e kadar geniş bir alanda ve 65 ülkede satışı yapılıyor.

  AR-GE’ye 2.1 milyar lira harcama yapacak

  18 Eylül 2020’de resmileşen ortaklıkla, OM Pharma, gelecek dönemde biyoteknolojik ilaçların Ar-Ge’sine ve klinik çalışmalara yaklaşık 2,1 milyar lira (250 milyon İsviçre Frank’ı) civarında bir harcama yapacak. İsviçre ile aynı anda ortaklık anlaşmasını kamuoyuna ilan eden Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, Abdi İbrahim’in ilk günden beri milli ve yerli karakterini koruduğunu ve her zaman için uluslararası alanda söz sahibi olma amacıyla hareket ettiğini kaydetti.

  Nezih Barut, bu ortaklığın Türk ilaç sanayi için bir ilk olduğunu ifade etti ve Türkiye’nin dünyanın içinden geçtiği zorlu pandemi sürecinde yerli ilaç sanayinin stratejik öneminin daha da iyi anlaşıldığını belirtti.

  ABD’de ve Avrupa’da satın alma fırsatlarını hep odakta tuttuklarını dile getiren Barut, bunu Türkiye ilaç sanayi için bir liderlik misyonu olarak gördüklerini aktardı. Bu ortaklık anlaşmasıyla, Türk ilaç şirketlerinin küresel oyuncular tarafından satın alınması hareketini ilk defa tersine çevirdiklerini ve dünya ilaç sanayinin merkezleri arasında yer alan ve büyük ilaç şirketlerine ev sahipliği yapan İsviçre’de çalışmalarını sürdüren köklü bir biyoteknoloji şirketinin ortağı olduklarını sözlerine ekledi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ