11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Abdi İbrahim, 2021’de 150 milyon dolar yatırım hedefliyor

  Abdi İbrahim CEO’su Süha Taşpolatoğlu, "Yurt içi yatırımlarımıza 2021’de devam edeceğiz, üretim tesislerimize yönelik yeni yatırımlarımız da gündemimizde olacak. Yaklaşık 150 milyon dolar büyüklüğündeki yatırım planımızı hayata geçirmek üzere çalışıyoruz" dedi

  Abdi İbrahim CEO’su Süha Taşpolatoğlu, şirketinin 2020 yılı faaliyetlerini anlattı ve 2021 yılı hedefleri hakkında açıklamalar yaptı. İlk defa 2019 yılında rastlanan ve 2020 yılında hızla yayılan koronavirüsün yol açtığı pandeminin hem dünya hem de Türkiye için çok sıra dışı bir süreci beraberinde getirdiğini dile getiren Taşpolatoğlu, tıp, sağlık ve ilaç sektörlerinin bu sürecin merkezinde yer aldığını belirtti.

  Abdi İbrahim’in 108 senelik köklü bir ilaç şirketi ve 18 senedir hiç aralıksız sektör lideri olma başarısını elinde tutarak toplumun bu güç dönemdeki ihtiyaçlarını dikkate alarak, kendisinden beklenen faydayı en üst düzeyde sunmak için çalıştığını dile getirdi.

  İlaca erişimin devamlılığını sağlamak önceliğimiz oldu

  Öte yandan 2020 yılını iş hedefleri bakımından da da mümkün olabilecek en iyi biçimde değerlendirmeye yoğunlaştıklarını aktaran Abdi İbrahim CEO’su Süha Taşpolatoğlu 2020’ye pazar paylarını güçlendirmek, 18 senedir devam eden liderliklerini kuvvetlendirmek inovasyon ve Ar-Ge yatırımlarını hızlandırmak ve sürdürülebilirlik alanındaki projelerini hayata geçirmek hedefleriyle başladıklarını kaydetti.

  Mart ayında gündemlerine giren Covid-19 salgını ile ivedilikle önceliklerini, stratejilerini ve  planlarını gözden geçirdiklerini dile getiren Taşpolatoğlu, en önemli öncelik olarak çalışanların sağlığıyla alakalı tüm ilave önlemleri alarak, halkın ilaca erişiminin devamlılığını sağlamak olarak belirlediklerine dikkat çekti. Tesislerde üretim faaliyetlerine devam ettiklerini belirtti.

  Diğer yandan çözümün parçası olabilmek için Ar-Ge ve üretim güçlerini, medikal yetkinliklerini, tüm uzmanlık ve tecrübelerini tıbbın hizmetine sunduklarını ifade eden Taşpolatoplu, Türkiye’de ilk vakaların tespit edilmesinden hemen sonra Sağlık Bakanlığının koronavirüsün tedavi protokolünde birincil tedavi olarak bulunan klorokin fosfat etken maddeli ilacın ham maddesini Çin ve Hindistan’dan olağanüstü şartlarda temin ederek ilacın üretimini gerçekleştirdiklerini kaydetti.

  Sağlık Bakanlığına 1,6 milyon tablet, fabrikalarının bulunduğu Kazakistan ve Cezayir’e de 250 bin tablet bağışladıklarını belirten Taşpolatoğlu, yıl sonuna kadar da ek bir ihtiyaç olması halinde onu da üreterek bakanlığa bağışlayacaklarını taahhüt ettiklerini ifade etti.

  Ardı sıra, sektörün oyuncularından Novelfarma’nın ürettiği koronavirüs tedavi protokolüne katılan Favipiravir etken maddeli ilacın teknoloji transferini bir hafta gibi bir sürede tamamlayarak ilacı hızla ürettiklerini ve ihtiyaçlar doğrultusunda üretmeye devam ettiklerini kaydetti.

  Şartlar ne olursa olsun yatırım heyecanımız devam ediyor

  Taşpolatoğlu, 2021 yılına ait ajandalarında OM Pharma ile devam edecekleri çalışmaların öne çıktığını ifade ederek OM Pharma’nın kimyasal ilaç portföyündeki kimi ürünlerini, tüm dünya için Esenyurt’ta bulunan tesislerde üretme ve dünya pazarlarına ihraç etme olanağını ellerinde tuttuklarını kaydetti.

  OM Pharma ortaklığı kapsamında biyoteknoloji Ar-Ge’sine gelecek 5 yılda ayıracakları 250 milyon İsviçre Frank’ı büyüklüğündeki kaynak ile yeni biyoteknolojik ürünler geliştirmeyi hedeflediklerini aktaran Taşpolatoğlu, öte yandan, bu ortaklık ile halihazırda çalışma olanakları bulunmadığı Çin, Latin Amerika ve ABD ilaç pazarları başta olmak üzere yeni pazarlara açılmayı ve Abdi İbrahim’in halihazırda aktif olduğu fakat OM Pharma’nın olmadığı pazarlarda da OM Pharma’nın ürünlerinin satış ve pazarlamasını yaparak büyümeyi hedeflediklerini kaydetti.

  Abdi İbrahim’in yeni yatırımlarla büyüdüğünü dile getiren Taşpolatoğlu, 2021 yılına ait planlarına ilişkin olarak ise yatırımı seven bir şirket olduklarını, şartlar ne olursa olsun yatırım heyecanlarını koruduklarını kaydetti.

  Yurt içi yatırımlarına da 2021 yılında da devam edeceklerini belirten Taşpolatoğlu, üretim tesislerine yönelik yeni yatırımların da gündemlerinde olacağını söyledi. 150 milyon dolar büyüklüğündeki yatırım planlarını hayata geçirmek üzere çalıştıklarını belirten Taşpolatoğlu, “Bizim sözlüğümüzde yatırım; üretim, istihdam ve ihracat demek… 2020 yılında üretim kapasitemizi 500 milyon kutuya çıkarmayı hedefliyorduk.” ifadelerini kullandı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ