11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Huawei ve IPSOS, Türkiye’deki stres ve uyku sorunlarını araştırdı

  Huawei ve bağımsız araştırma şirketi IPSOS, Türkiye'de yaşayan bireylerin uyku ve stres sorunlarını belirleyip, bununla nasıl baş ettiklerini ortaya koydu. Araştırmaya katılanların yüzde 22'si uyku sorunları yaşadığını, yüzde 31'i ise bu sorunların son birkaç ayda artış gösterdiğini belirtti.

  Huawei ve IPSOS’un yürüttüğü araştırma çerçevesinde 18-45 yaş arasında geniş bir demografik kitle hedef olarak belirlendi. Araştırmaya katılım sağlayanların %22’si uyku sorunları yaşadığını, %31’i ise bu sorunların son birkaç ayda arttığını kaydetti.

  Stres seviyesi %77

  Araştırmaya katılanların %77’si bununla birlikte yüksek veya orta seviyede stres altında olduklarını belirtirken, kişilerin kendi sağlık sorunları bu stres kaynağının %29’unu ve akrabalarının ya da yakınlarının sağlık sorunları ise %21’ini oluşturdu.

  Çoğunluğu dizi ve film izliyor

  Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, katılımcıların %94’ü stres ile başa çıkmak için televizyonda bir dizi ya da film izlemeyi tercih ediyor. %92’si gün içinde sadece kendilerine ait bir zaman dilimi oluşturmaya çalışırken, %93’ü de müzik dinlemenin iyi geldiği düşüncesinde.

  En büyük şikayet uykusuzluk ve yorgunluk

  En fazla şikayet edilen konuların başında, %53 ile enerjisizlik ve yorgunluk, %44 ile uyku bozuklukları yer alıyor Katılımcılara uykuyla ilgili öznel olarak nasıl sorunlar yaşadıkları sorulduğunda ise %71 ile yorgun uyanma, %64 ile gün içinde uykusuzluk nedeniyle yorgun hissetme ve bunlara rağmen %57 ile uykuya dalma sorunları ilk sıralarda geliyor. Kalitesiz ya da az uykunun hayatlarını etkilemediğini öne süren kişilerin oranı da % 4 olarak kaydedildi.

   

  Uykusuzluğa karşı neler yapıyorlar?

  Araştırmaya katılanlara uyku sorunları ile başa çıkmak için ne yaptıkları sorulduğunda alınan cevaplara göre %83’ü gün içinde şekerleme ve kestirme yapmaktan uzak durmaya çalıştıklarını, %77’si ise uyumadan önce çay-kahve içmeyi bıraktıklarını ifade etti. %63’ü de günlük yemek diyetlerinde daha sağlıklı alternatifleri tercih etmeye çalıştıklarını belirtti.

  Katılımcılara aynı zamanda mobil uygulama ya da cihazların stres veya uyku  durumlarında bir iyileşme sağlayıp sağlayamayacakları sorulduğunda, %58’i stres seviyelerinde %50’si ise uyku kalitesinde olumlu etki beklediklerini aktardı. Katılımcıların %74’ü uyku düzenleme, izleme ya da destek alma amaçlı bir akıllı saat kullanma fikrine olumlu bakıyor.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ