11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Enerjisa, 1632 hastaya kesintisiz elektrik sağladı

  Enerjisa Dağıtım Şirketleri, dünyada türünün ilk örneği "Hasta Var" sistemiyle hizmet bölgelerinde yaşamlarını cihaza bağlı olarak sürdüren 1632 vatandaşın, kesintisiz elektrikten yararlanmasını sağladı.

  Şirketin yaptığı açıklamada çeşitli sebeplerle hayati faaliyetlerini elektrikli cihazlarla devam ettiren hastaların olduğu bölgedeki kesintilerde, anında merkeze uyarıda bulunan Hasta Var sistemiyle, ilgili bölgenin enerjisiz kalmasının önüne geçildiği ifade edildi.
  Enerjisa Dağıtım Şirketlerinden Başkent Elektrik Dağıtım AŞ (Başkent EDAŞ) bölgesinde 1078, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ’de (AYEDAŞ) 242, Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ’de (Toroslar EDAŞ) ise 312 kayıtlı vatandaşın bu sistem çerçevesinde enerji aldığı belirtilen açıklamada, böylece toplamda sistemden yararlanan cihaza bağlı yaşayan vatandaşların sayısının 1632’ye ulaştığı belirtildi.
  Açıklamada, şirket ve hastaların, Merkezi Uzaktan Kontrol ve Veri İzleme (SCADA) sistemi üstünden entegre edildiği dünyadaki ilk olan sistem Hasta Var Sisteminde, kayıtlı vatandaşların yaşadığı bölgede arızadan kaynaklanan bir kesinti yaşanması halinde ise bölgeye acilen mobil jeneratörler yönlendirilerek hastaların hayata tutunması için gayret gösterildiğinin altını çizdi.

  Sağlık Bakanlığı onayı ile kayıt yapılıyor

  Sistemden faydalanabilmek için önce Sağlık Bakanlığı’na elektriğe bağlı hasta olduğunu kanıtlayan belge almak amacıyla başvuru yapıldığının belirtildiği açıklamada, sürece dair şu bilgilere yer verildi:

  “Bakanlıktan alınan onaylı formlar, ikametgah adresi, nüfus bilgileri ve ikametgaha ait tesisat numarası bölgedeki Enerjisa Dağıtım Şirketi Müşteri Hizmetleri Müdürlüğüne ibraz ediliyor. Sisteme kayıtlı hastaların bağlı bulunduğu bölgede elektriklerin kesilmesi halinde SCADA kontrol merkezinde canlı olarak kesinti bilgisi durumu alarm şeklinde gösteriliyor. Alarm gelen bölgedeki elektrik kesintilerine öncelik verilerek, hastalar için acil enerji sağlanıyor. Söz konusu sistem, Bartın, Ankara, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Kırıkkale ve Zonguldak’ta çalışmalarına devam eden Başkent EDAŞ’ta 2014 yılında, AYEDAŞ ile Osmaniye, Adana, Gaziantep, Kilis, Mersin ve Hatay’da faaliyet gösteren Toroslar EDAŞ’ta ise 2017’de devreye alındı.”

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ