11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Doç. Dr. Şeyda Özcan’a Avrupa Diyabet Hemşireliği Vakfı’ndan Onur Ödülü

  Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeyda Özcan, diyabet bakımı, araştırmaları ve eğitimiyle ilgili bugüne kadar yapmış olduğu hizmetleri nedeniyle Türkiye'den ödüle layık görülen ilk akademisyen oldu.

  Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özcan, Türkiye’de ilk defa FEND Onur Ödülü’ne layık görülen isim olarak kayıtlara geçti.

  Koç Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, FEND, ’25. Kuruluş Yıldönümü ve 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’ çerçevesinde ulusal ve uluslararası seviyede diyabet bakımı, eğitimi ve araştırmasına ‘seçkin’ ve önemli katkılarda bulunan, diyabet uzmanlığı alanında çalışan hemşirelere FEND Onur Ödülü verdi.

  FEND Onur Ödülü’ne Türkiye’den Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özcan layık görüldü. Özcan, bu ödülle birlikte lider diyabet hemşirelerin içinde bulunduğu uluslararası onursal listede kendine yer buldu.

  Türkiye’de bu ödülü alan ilk isim oldu

  Seçici kurulun ABD, Avrupa, Avustralya ve Kanada  başta olmak üzere tüm ülkeler ve kıtalardan diyabet hemşirelerinin değerlendirmeye alındı proje sonucunda, Doç. Dr. Özcan, meslek hayatı boyunca gerçekleştirdiği tüm projeleri, araştırmaları, diyabet eğitimi ve bakımına ilişkin çalışmaları sebebiyle Türkiye’den bu ödüle layık görülen ilk isim oldu.

  “Ödülü meslektaşlarım adına alıyorum”

  Ödüle ilişkin bir açıklama yapan Doç. Dr. Şeyda Özcan, 2020 Dünya Hemşireler Yılı’nda ödülü Türkiye’ye getirmekten onur duyduğunu ifade ederek bu onurlu ve prestijli ödülün, diyabet alanında global etkiye sahip hemşirelere takdim edildiğini belirtti.

  Bu özelliğiyle esasen  ‘yaşam boyu ödülü’ niteliğinde olduğunu dile getiren Özcan, bu yüzden de kendisi için ayrı bir anlam taşıdığını belirtti. Özcan, bu ödülü Covid-19 salgını sürecinde, zor koşullar altında özveriyle çalışan meslektaşları adına aldığını söyledi.

  Önemli uluslararası ve ulusal çalışmalarda yer alıyor

  Hemşirelik hayatının ana çalışma konusu diyabet ve diyabet hemşireliği olan Doç. Dr. Şeyda Özcan, hasta eğitimi, kronik hastalık yönetimi, sağlık bakım teknolojileri ve sağlık profesyonellerinin mezuniyet sonrası eğitimi gibi konularda da çalışmalarına devam ediyor.

  Özcan’ın bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmalar arasında, Sağlık Bakanlığı ve Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) iş birliğinde Diyabet Hemşireliği Derneği ile birlikte hayata geçirdiği ‘Ulusal İnsülin Eğitim Programı’ da bulunuyor. Bu projede Özcan’ın hazırladığı İnsülin Eğitim Programı Türkiye genelinde yaklaşık 250 diyabet hemşiresine verildi.

  Bu eğitici grubun Türkiye’nin 54 ilinde, 125 hastanede, yaklaşık 10 bin hemşire insülin uygulamaları ve tedavisi konusunda eğitim aldı. IDF içinde de örnek proje olarak gösterilen bu çalışma, başka ülkelerde de model alınarak uygulandı ve eğitim materyalleri Türkiye’de hala kullanılmaya devam ediyor.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ