11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Koronavirüs testini akıllı telefonuzdan yapabileceksiniz!

  Fransız ilaç üreticisi Sanofi ve ABD’li Luminostics şirketi koronavirüs için ortak bir çalışma yaptı. Sanofi ve Luminostics ortaklaşa çalışarak bir koronavirüs testi geliştirdi ancak onların geliştirdiği test kiti diğerlerinden oldukça farklı. Bu test kitinin odak noktası akıllı telefonlar

  Covid-19 ile mücadele hız kesmeden devam ediyor. Dünya genelinde yapılan test sayısı her geçen dakika artıyor. Bu hız da tanı konulma sürecinin hızlanmasını sağlıyor. Fakat kimi bölge ve  ülkelerde yeteri kadar tanı kiti mevcut değil. ABD’li Luminostics şirketi ve Fransız ilaç üreticisi Sanofi bu soruna dahiyane bir çözüm bularak koronavirüs test kitini akıllı telefonlarla birleştirdiler.

  Luminostics ve Sanofi şirketi insanların akıllı telefonlarından kendi kendilerine Covid-19 testi yapabilecekleri bir kitin üzerinde çalışma yürüttüklerini açıkladı. İki şirketin devam ettikleri çalışmalar neticesinde akıllı telefonlar Covid-19 testi yapabilecekler. Peki insanlar akıllı telefonlarından nasıl test yapacak?

  Akıllı telefon ile Covid-19 testi nasıl yapılır?

  Luminostics şirketinin akıllı telefon tabanlı tanılama platformu, Covid-19 kitinde de yerini alacak. Kiti kullanacaklar, önce bir çubuk ile burunlarından mukus örneği alacaklar. Bu örnek, akıllı telefona bağlı olan cihaza yerleştirilecek ve sonuç beklenecek. Sonucun pozitif olması durumunda cihazda bulunan nano malzeme parlayarak uyarı verecek. Bu işlemde işin en önemli bölümünü yapay zeka üstlenecek. Yapay zeka akıllı telefonun kamerası sayesinde  parlamayı yakalayarak kişiye Covid pozitif olduğunu bildirecek.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ