11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Covid-19’dan ölüm riskini öngören hesap makinesi

  Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Fakültesi'nden araştırmacılar, insanların Covid-19’dan ölme risklerini belirlemelerini sağlayan online bir hesap makinesi geliştirdi.

  Koronavirüs herkes üzerinde farklı etki bırakırken, üretilen yeni cihaz kişinin yaşı, öncesinde taşıdığı sağlık sorunları ve etnik kökeni  gibi faktörleri analiz ederek virüsle temas edilmesi halinde ölüm riskini hesaplıyor.

  Cihazla ilgili bilgilerin bulunduğu internet sitesinde, bu aracın çeşitli yatkınlık faktörlerine dair en iyi ve kamuya açık mevcut risk bilgilerini kullanarak bireylerin koronavirüs kaynaklı ölüm risklerine ilişkin kişiselleştirilmiş bir değerlendirme sunuyor” açıklaması bulunuyor.

  Amerika’da henüz Covid-19 olmamış kişiler tarafından kullanılması hedeflenen hesap makinesi işlem yapmaya, kullanıcılardan posta kodu, yaş, kendilerini en yakın tanımladıkları ırk veya etkin köken, boy ve kilo bilgileri ve doğumda atanmış cinsiyeti girmelerini isteyerek başlıyor.

  Ardından bireylerden sigara içip içmediklerini bildirmelerini isteyen araç sonrasında kullanıcılara hipertansiyon, diyabet ya da astım gibi daha önceden bir hastalık teşhisi konup konmadığı bilgisi isteniyor.

  Soruların tamamlanmasının ardından hesap makinesi kullanıcıların risk kategorisini belirliyor. Belirlenen kategoriler ise şu şekilde: Yüksek veya çok yüksek, önemli ölçüde yüksek, orta derece yüksek, ortalamaya yakın ya da ortalamanın altında.

  Hesap makinesi, risk seviyesinin doğru şekilde belirlenmesini sürdürmek için topluluk ve eyalet düzeyinde çıkarılan istatistikleri birleştirmek için haftalık olarak güncelleniyor, bu da kullanıcılara daha geniş bir görünüm sağlıyor.

  Kaynak: Independent Türkçe

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ