11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Virüsün canlı kalma süresi 10 kat arttı

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, kış aylarında koronavirüs tedbirlerine çok daha sıkı uyulması gerektiğini belirterek, "Diyelim ki bende virüs var. Ben masamda konuşurken, öksürürken çıkarttığım virüs önceden 1 dakika bile canlı kalamazken belki şimdi 10 dakika canlı kalıyor olabilir" dedi.

  Ülkemizde Covid-19 hasta sayılarında azalma olduğunu belirten Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara,  kış aylarında maske ve mesafe kurallarına özellikle çok daha fazla dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

  Prof. Dr. Kara, daha önce güneş ışığından ve sıcaklıktan virüsün etkilendiğini söylediklerini hatırlattı ve eskiden güneş varsa masa üstünde belki bir iki dakikada hatta 30 saniyede  etkinliğini kaybettiğini söyledi.

  Günümüzde bu sürenin kış mevsimi ve havaların soğumasıyla belki 5 dakikaya kadar çıkabildiğini aktaran Kara, virüs taşıyan birinin masasında konuşurken ya da öksürürken çıkardığı virüsün önceden 1 dakika bile canlı kalamazken, şimdi 10 dakika canlı kalıyor kalabileceğini kaydetti. Bu yüzden insanların kendisine ait olmayan başkasının olan ortamlarda, dışardayken mutlaka ama mutlaka el hijyenine içinde bulunulan bu dönemde daha fazla dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Su ve sabunla el yıkanması ya da el antiseptiği kullanılması alışkanlığının biraz artırılması gerektiğini vurguladı.

  Yılbaşını telefonla kutlayın

  Yılbaşının yaklaştığını hatırlatan Prof. Dr. Kara, yılbaşında illa ki birileriyle görüşmek isterseniz ‘lütfen bunu seneye yapalım’ diyerek ertelenmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Bu virüsün yaşayabildiği tek konağın insan ve karşılaşan her insanda da virüsün olma ihtimali olduğunun altını çizen Kara, şikayeti ve herhangi bir semptomu olmadan da hasta olma olasılığı olduğunu kaydetti. Karşıdaki kişinin virüssüz olma ihtimalinden emin olunduğundan, kesinlikle ‘virüsü yok’ denilebiliyorsa ‘buna garanti veriyorum’ denilebilirse görüşmenin kabul edilebileceğini belirtti. “Ama değilse lütfen bu dönemde biraz mesafe ile ve telefonla yılbaşı akşamını kutlayacak şekilde hareket etmeye çalışalım” şeklinde konuştu.

  Okulların durumu ara tatildeki rakamlara göre  belli olur

  Okullarda bu dönemin uzaktan devam edeceğini ifade eden Prof. Dr. Kara, ara tatilde rakamlara ve şartlara bakılarak o zaman basamak basamak okulların açılmasının tartışılabileceğini kaydetti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ