11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Virüsten kaçarken kansere yakalanmayın!

  Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD) tarafından online düzenlenen Türk Tıbbi Onkoloji Sanal Kongresi'nde, pandemi sürecinde kanser hastalığı masaya yatırıldı. Kongrede, " Pandemi gölgesinde 2020 Yılında Onkolojide Neler Değişti?" başlığı altında sunumlar yapıldı.

  Türkiye’de ve dünyada kanser hakkında yaşanan gelişmeler Türk Tıbbı Onkoloji Derneği’nin (TTOD) düzenlediği pandemi gölgesinde geçen 2020’de onkolojide neler değişti?” başlıklı çevrimiçi kongrede masaya yatırıldı. Uzmanlar, bir çok kişinin şikayeti olmasına karşın hastanelere gitmeyi tercih etmediğini ve erken tanı şansını kaybettiğinin altını çizdi ve kanser hastalarının da pandemi sürecinde tedavilerini aksattıklarını vurguladılar. ‘Virüsten kaçarken kansere yakalanmayın’ uyarısında bulunan uzmanlar, ‘doktorunuzu dinleyin’ çağrısı yaptı.

  Tedaviyi asla aksatmayın

  Hastanelerde bütün tedbirlerin alındığına dikkat çeken TTOD ve Kongre Sekreteri Doç. Dr. Özlem Sönmez, vatandaşların şikayetleri olduğunda başvurmalarını belirtti. Koronavirüse ait belirtiler olmadığı müddetçe en yüksek risk gruplarından olan kanser hastalarının, doktorlarının önerilerine uymalarını ve tedavilerine mutlaka devam etmelerini önerdiklerini kaydeden Sönmez, kemoterapi hastalarının kesinlikle pandemi sürecinde tedavilerini aksatmamaları gerektiğine dikkat çekti.

  En yaygın görülen kanser türlerinden biri olan akciğer kanserinde yeni tedavi yöntemleriyle birlikte sağ kalım oranlarının yükseldiğini işaret eden TTOD ve Kongre Başkanı Prof. Dr. N. Serdar Turhal da, yalnızca 2020’de akciğer kanserinde 9 yeni endikasyonda tedavinin onaylandığını aktardı. Bunların 4 tanesinin tamamen yeni ilaçlardan oluştuğunu belirten Turhal, bu tedavilere olan yanıt oranlarının %50-85 arasında değiştiğini ve ortalama hastalıksız sağ kalımın 10 ile 25 aylar arasına çıktığını kaydetti. Yakın zamanda akciğer kanseri hastalarında 10’un üstünde hedefi kontrol edip, hedefe ilişkin tedavi ilaçlarını verme imkanı olacağı yönünde öngörüde bulunan Turhal, immün tedavilerinde 5 tane ilaçları bulunduğunu aktardı.

  Normal yaşamınıza devam edin

  Kanser alanında hedefe ilişkin tedavilerin devrim niteliğinde bir fark yarattığını ifade eden Prof. Dr. Turhal, özellikle ameliyat olmuş, tümörü çıkartılmış, sonrasında ise koruyucu tedavi almış hastalara her zaman için bu hastalıkla yatıp kalkmamalarını, devamlı onun üstünde düşünmek yerine normal hayatlarına dönmeleri ve başka konularla meşgul olmaları tavsiyesinde bulundu. Turhal, devamlı bu hastalığı kafalarında kurgulayan hastalarda hastalığın gidişatına negatif bir katkısı olduğunu düşündüğünü kaydetti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ