11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Uğur Şahin koronavirüs aşısı için tarih verdi

  Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin Pfizer ile geliştirdiği Covid-19 aşısının ne zaman hazır olacağı açıklandı. Şahin, “Eğer her şey yolunda giderse ABD’den acil durumda kullanım iznini Aralık ayının ilk yarısında ya da ikinci yarısının başlarında alabileceğiz” dedi.

  Tüm dünyayı etkisi altına alarak, milyonlarca insana bulaşan ve 1.3 milyondan fazla insanın da yaşamını yitirmesine neden olan koronavirüse karşı geliştirilen ve büyük bir umut ışığı yakan Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin Pfizer ile geliştirdiği Covid-19 aşısınınhazır olacağı tarih açıklandı.

  Geçtiğimiz hafta ABD merkezli Pfizer ile Almanya’da Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından kurulan biyoteknoloji şirketi BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısında etkililik ve koruma oranının %90’ları aştığının duyurulmasından sonra dün gece sevindirici bir bilgi daha paylaşıldı.

  BioNTech’in CEO’su ve kurucusu Uğur Şahin Reuters’a yaptığı açıklamada koronavirüs aşısının önümüzdeki ay hazır olabileceğini ifade etti.

  Dağıtıma Noel’den önce başlayabiliriz

  Her şeyin yolunda gitmesi halinde  ABD’den acil durumda kullanım iznini Aralık ayının ilk yarısında veya 2. yarısının başlarında alabileceklerini söyleyen Şahin, Avrupa Birliği’nin şartlı onayının ise Aralık ayının 2. yarısında verilebileceğini ifade etti.

  Geçtiğimiz hafta Pfizer ve BioNTech, koronavirüsü aşısının etki oranının %90’lara ulaştığını duyururken dün de test sonuçlarının bütün ayrıntılarını kamuoyu ile paylaştı. Yapılan açıklamada geliştirilen koronavirüs aşısının başarı oranının %95 olduğu ve hiçbir ciddi yan etki görülmediği belirtilmişti.

  Şahin, her şeyin hayal ettikleri gittiği ve onay aldıkları takdirde aşıların dağıtımına Noel’den yani 25 Aralık tarihinden önce başlayabileceklerini kaydetti.

  Aşının yan etkileri çok hafif

  Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısının yan etkileri ise çok hafif ve hemen geçen cinsten. Şirket tarafından yapılan açıklamada gönüllülerin 2. doz aşıyı aldıktan sonra %3.8’inde halsizlik ve %2’sinde de baş ağrısı görüldüğü kaydedildi. Yaşlı gönüllülerde ise yan etkinin daha az olduğu ifade edildi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ