11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Aşılar Pazar akşamı yola çıkıyor

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'den gelecek aşılar pazarı pazartesiye bağlayan gece yola çıkacak. Çin aşısı Türk insanında yüzde 91,25 etkili oldu" dedi...

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu’nun bu haftaki gündemi aşı uygulamaları ve mutasyonlu virüs oldu. Bakan Koca, 2020 yılında tüm dünyanın ortak amaç uğruna mücadele ettiğini fakat henüz sonuca ulaşmadan sonlanan bir yıl olarak tarihe geçeceğini kaydetti. Son dönemde İngiltere gibi ülkelerin kontrolsüz vaka artışlarını virüsün mutasyonuna bağlayarak açıklamaya çalıştığını aktardı.

  Alınan sıkı önlemler neticesinde, İstanbul’da vaka sayasında ciddi bir düşüş kaydedildiğini belirten Bakan Koca, bu durum poliklinik başvurularına %50, hastane yatışlarına ve yoğun bakım doluluk oranlarına %25 olarak yansıdığını ifade etti. Mutasyonlar hakkında düzenli incelemelerin sürdüğüne dikkat çeken Koca, vatandaşlara müsterih olmaları konusunda öneride bulunurken, virüs daha hızlı bulaşsa bile önlemlerin yine en etkili silah olduğuna vurgu yaptı.

  Aşının etkili ve güvenilir olduğundan eminiz

  Bakan Koca, Çin’den gelmesi beklenen aşıya yönelik konuşan Bakan Koca, aşıların bir aksilik olmadığı takdirde, pazarı pazartesiye bağlayan gece yola çıkacağını kaydetti. Bilim Kurulunun görüşleriyle aşının ülkemizde uygulamaya alınması hakkında Türk insanlarında gösterdiği etkiden emin olduklarını ifade eden Koca, artık aşının kendi insanlarımızda güvenilir ve etkili ve olduğundan emin olduklarının altını çizdi. Erken dönemde aşının koruyuculuğu %91,25 oranında olduğunu söyleyen Koca, bunun giderek daha artacağını ifade etti.

  İlk aşamada 9 milyon kişiye aşı yapılacak

  Koronavirüs aşısı planlamasına ilişkin değerlendirme de yapan Bakan Koca, ilk aşamada 9 milyona yakın kişinin olduğunu, günde ortalama 1,5 hatta 2 milyona kadar aşıyı uygulama imkanı olduğunu belirtti. Sağlık çalışanlarından başlayarak, ilk üç ayda en geç nisan olmak üzere, ilk iki hatta üçüncü aşamadaki kişileri aşılamayı hedeflediklerini belirten Bakan Koca, İngiltere’dekine benzer bir mutasyona rastlanmadığını ancak genom analizi yaparak bununla ilgili daha kesin bir şey söylemenin mümkün olduğunu kaydetti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ