11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Prof. Dr. Şahin, virüsün yeni mutasyonuna karşı 6 haftada aşı geliştirebiliriz

  Alman biyoteknoloji firması BioNTech CEO’su Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, İngiltere’nin güneydoğusundaki Covid 19’un daha hızlı yayılan yeni türüne karşı 6 haftada aşı geliştirebileceklerini bildirdi

  Tüm dünyada koronavirüse karşı aşı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Bir yandan aşıların Covid-19’a karşı ne kadar etkili olabileceği konuşulurken diğer yandan aşıların yeni mutasyonlara karşı etkisini kaybedip kaybetmeyeceği de büyük merak konusu haline geldi.

  Bu çerçevede Mainz’de basın toplantısı gerçekleştiren Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin, Dr. Özlem Türeci ve şirketin CFO’su Sean Marett, koronavirüse karşı geliştirdikleri aşıdaki son duruma dair konuştu.

  Şirketin CEO’su Şahin, İngiltere’de görülen koronavirüsün daha hızlı yayılan yeni türüne karşı aşının koruma sağlayıp sağlamadığının bilinmesinin şu anda mümkün olmadığını belirtti ve BioNTech’in aşısının mutasyonlu virüse karşı etkili olacağına dair “bilimsel güveni” olduğunu ifade etti.

  İki haftaya ihtiyacımız olacak

  Bunun ancak deney yapılırsa öğrenilebileceğini kaydeden Şahin, ihtiyaç duyulan veriler için 2 haftaya ihtiyaçları olacağını belirtti ve aşının işe yarama olasılığının yüksek olduğunu söyledi.

  Mutasyonlu virüse karşı yeni aşıyı altı haftada geliştirebileceklerini ifade eden Şahin, düzenleyicilerin aşılar kullanılmadan önce aşıdaki değişiklikleri onaylaması gerekebileceğini kaydetti.

  Koronavirüs aşısı, yarın sabahtan itibaren dağıtılmaya başlanacak

  BioNTech CFO’su Sean Marett ise ABD’li ilaç şirketi Pfizer ortaklığı ile geliştirilen BioNTech’in aşısının, ABD, İngiltere ve AB dahil olmak üzere 45’ten fazla ülkede kullanımı için onaylandığını kaydetti.

  Koronavirüs aşısının Avrupa’daki depolardan yarın sabah itibariyle dağıtılmaya başlanacağını belirten Marett, isteyen AB ülkelerine 5 gün içerisinde teslim edileceğini aktardı. BioNTech, geliştirilen koronavirüs aşısının, AB’de “Comirnaty” adı ile pazarlanacağını da açıkladı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ