11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Prof. Dr. Özlü, “Onlar gibi olabilir miyim” diye korkuyorum

  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü bu dönemde ister yılbaşı, ister tatil olsun kalabalıklar ve otel ortamlarının güvenli olmadığını belirterek, yoğun bakım ünitesindeki hastaları gördükçe kendisinin de "Onlar gibi olabilir miyim" diye korktuğunu söyledi.

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Covid-19 önlemleri çerçevesinde yılbaşında uygulanacak dört günlük sokağa çıkma kısıtlamasından önce önemli uyarılarda bulundu. Ortak kullanılan alanların Covid-19’un yayılmasını hızlandıracağını ifade eden Prof. Dr. Özlü, ne yılbaşında ne de başka bir zaman başkalarıyla kalabalık meydana getiren ortamlarda olmayı istemediğini kaydetti.

  “Evimde olmayı isterim.” diyen Özlü, başka insanlarla ortak kullanılan eşyalar, mekânlar ve yüzeylerin riskli olduğunu dile getirdi. Özellikle yılbaşı akşamında ev içinde bir araya gelmelerin bile riskli olduğuna dikkat çeken Özlü, bu dönemde ister bayram, ister  yılbaşı, ister tatil olsun kalabalıklar, otel ortamları gibi yerlerin güvenli olamadığını söyledi. Evde kendi hane halkıyla olmanın fayda olduğunu belirten Özlü, bırakın yabancı insanlarla bir otelde bir arada olmayı, ev içinde bir araya gelmelerin bile riskli olduğunu dile getirdi.

  Zarar görmemek adına izolasyona uyalım

  Çok fazla insanın bir arada olabildiği restoran ve otel gibi yerlerde kalabalık ortamların Covid-19’un bulaşma riskini artırdığına dikkat çeken Prof. Dr. Özlü, bir otelde 300-500 kişinin aynı anda konakladığını, birlikte aynı restoranda yemek yediğini, aynı mekanlarda oturup kalkarak bir araya geldiğini, aynı ortamı ve asansörü kullandığını işaret etti.

  Bu dönemde bu riski almanın gereksiz olduğunu kaydeden Özlü, izolasyona uyulmasının bu süreçten zarar görmeden çıkmaya yararlı olduğunu belirtti. Şu anda yoğun bakım servisinin dolu olduğunu, hayatta kalmak için mücadele eden çok hastası olduğunu belirten Özlü, “Bir hekim olarak onların halini görüyorum ve ben de ‘onlar gibi olabilir miyim’ diye korkuyorum. Bu tehlikeyi görüyorum ama bazı insanlar bunun farkında değil gibi. Hiçbir şey yokmuş gibi davranıyorlar” ifadelerini kullandı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ