13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Mutasyonlu virüs çocuklar arasında daha bulaşıcı olabilir

  İngiltere’de Covid-19'un tespit edilen yeni türünün çocuklar arasında daha bulaşıcı olabileceğine dair ipuçlarının bulunduğu açıklandı

  Dünya henüz koronavirüsle mücadelesini kazanamamış ve tam bir kontrol elde edememişken, gelen mutasyonlu virüs haberleri enşelerin artmasına neden oldu. Bilim insanları da yeni tespit edilen mutant virüsler üzerinde mesailerini yoğunlaştırıyor. İlk olarak İngiltere’de tespit edilen ve %70 daha bulaşıcı olduğu belirtilen yeni tür koronavirüs (VUI-202012/01) hakkında Yeni ve Gelişmekte Olan Solunum Virüsü Tehditleri Danışma Grubu’ndan (NERVTAG) açıklama yapıldı.

  Oxford Üniversitesi’nde görevli Bulaşıcı Hastalıklar Profesörü ve NERVTAG Başkanı Peter Horby, bu türün günümüzde Birleşik Krallık’ta bulunan diğer virüs türlerine göre daha fazla bulaşma ihtimali olduğunu ifade etti.

  Başka bir NERVTAG üyesi ve epidemiyolojist olarak çalışan Neil Ferguson ise yaptığı açıklamada yeni mutant virüsün çocukları enfekte etme eğiliminin daha yüksek olduğuna ilişkin bir ipuçları olduğunu kaydetti. Bu konu hakkında herhangi bir nedensellik kurmadıklarını belirten uzman isim, bunu verilerde görebildiklerini kaydetti. İleriki dönemlerde nasıl hareket ettiğini görmek için daha fazla veri toplamaları gerekeceğini dile getirdi.

  Bulaşma daha hızlı ama nedenini henüz çözemedik

  Profesör Ferguson, çocukların koronavirüse karşı daha duyarlı olduğuna ilişkin teorinin henüz ispatlanmadığı fakat bunun öne çıkan bir hipotez olduğunu belirtti. Yeni varyantın neden olduğu 15 yaş altındaki bireylerdeki vaka sayısının virüsün orijinal versiyonlarının yol açtığı vakalardan istatistiksel açıdan büyük ölçüde daha yüksek olduğuna dikkat çeken Ferguson, yeni varyasyonun çocuklara bulaşma eğiliminin daha fazla olduğuna ilişkin önemli bulgular olduğunu söyledi. Ferguson, bu durumun vakaların arasındaki farklılıkları açıklayabileceğini fakat sebebini henüz çözemediklerini kaydetti.

  Diğer yandan, Covid-19 virüs salgını sırasında çocuklarda, grip de içinde olmak üzere diğer solunum yolu hastalıklarından yetişkinliklere göre çok daha az vaka olduğu biliniyor. Bilim insanları bu durumun, koronavirüsün üst solunum yolundaki  pek çok hücrede yer alan ACE2 resptörlerinin çocuklarda daha az bulunmasından kaynaklandığını tahmin ediyor.

  Fakat Imperial College’dan Profesör ve NERVTAG üyesi Wendy Barclay yeni mutasyonda bu durumun değişebilme ihtimali olduğunu da belirtti.

  “SARS-CoV-2’nin koronavirüsün orijinal şekliyle çocukları enfekte etmede yetişkinler kadar etkili olmadığını bilsiklerini aktaran Barclay, ilk virüsün ACE2’yi bağlaması ve hücrelere girmesinin daha zordu olduğunu, bu yüzden boğaz ve burunlarında bol ACE2 olan yetişkinlerin kolay hedefken çocukları enfekte etmesinin zor olduğunu ifade etti. Yeni virüsün başak proteininde oluşan değişiklik sebebiyle ACE2 reseptörlerine tutunmasının daha kolay olduğunu belirten Barclay bu yüzden çocukların yetişkinler gibi virüse eşit seviyede duyarlı hale gelmiş olabileceğini söyledi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ