13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Koronavirüse karşı ünlüler ‘Haydi aşıya’ diyecek

  Türkiye’de ocak ayında başlaması beklenen corona virüs aşılama süreciyle ilgili çalışmalar sürüyor. Aşıya yönelik endişeleri ve olumsuz algıyı kırmak için büyük bir kampanya başlatılacak. Bilim Kurulu üyeleri toplu aşı yaptıracak. Ünlü sanatçı ve sporcular da halkı aşıya çağıracak.

  Koronavirüse karşı toplumun her kesiminden insanlar tek yürek olmuş halde elinden geleni yapmaya çalışıyor. Bu kapsamda bir zamanların akıllara kazanan ‘Haydi çocuklar aşıya’ sloganı da Covid-19’la mücadelede rol oynayacak. Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre kampanyada bazı ünlülerin görev alması planlanıyor. Fakat bu virüsü alt edebilmek için görevli olsun ya da olmasın bütün ünlü isimlerin yapacakları paylaşımlarla vatandaşı aşıya davet etmesi büyük önem önem taşıyor.

  Aşılama ocak ayında başlayacak

  Covid-19 aşılarının hazırlanması ve aşılama süreci ocak ayı itibariyle start alacak. Halk arasında aşı tereddütleri, kaygıları ve  endişeleri yok etmek için de büyük bir kampanya hazırlığına başlandı. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyeleri toplu olarak aşı olacak. Kampanyada sanatçı ve sporculardan da yararlanılacak. Herkesin tanıdığı ünlü isimler vatandaşları aşı olmaya davet edecek. Aynı zamanda aşı önceliği olanların listesinde yalnızca sağlık personeli değil, tıp fakültelerinin son sınıf öğrencileri de yer alacak.

  Haziran’a kadar 60 milyon kişi aşılanması hedefleniyor

  Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, haziran ayına kadar 83 milyon nüfusun, 60 milyonunun aşılanması hedefleniyor. Fakat halk arasında aşıyı tercih etme oranlarının %50-60 civarında olduğu da biliniyor. Aşılama ülke genelinde aynı anda start alacak. Aşı uygulamaları sağlık kuruluşlarıyla birlikte organize sanayi bölgelerinde ve büyük işletmelerde işyeri hekimleri tarafından da yapılacak.

  Cezaevinde ve huzurevlerinde kalanlara da buralara gidilerek aşı yapılacak. Gerekmesi durumunda özel hastaneler de aşılama için devreye girecek. Aşılamanın tamamlanmasının ardından toplumsal bağışıklık takip edilecek. Covid-19 salgınının gidişatına  göre gerekirse yaz aylarının sonunda 2. kez aşılama yapılabilecek.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ