11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Koronavirüse karşı bağışıklık 8 aya kadar sürüyor

  ABD’de yapılan bir araştırma, koronavirüs  geçiren ve iyileşen hastaların vücutlarının 8 aya kadar virüse karşı bağışıklık kazandığını tespit etti. Araştırmaya göre, koronavirüse karşı oluşan bağışıklık, kişileri 10 yıla kadar ağır enfeksiyonlardan koruyabilecek.

  Son zamanlarda kişilerin kan testlerinde  azalan antikor seviyelerine yönelik raporlar, Covid-19’a karşı bağışıklığın birkaç ay içinde yok olabileceği ve virüse karşı tekrar savunmasız kalınacağı endişesini doğurmuştu.

  ABD, La Jolla İmmünoloji Enstitüsü tarafından yürütülen yeni bir çalışmaya göre, Covid-19 enfeksiyonundan 8 ay sonra, iyileşen pek çok kişide hala virüsle savaşmak için yeteri kadar bağışıklık hücresi olduğu keşfedildi.

  Ağır hastalıkları 10 yıla kadar önleyebilir

  NY Times’da yer alan habere göre araştırmada, Covid-19’a karşı bağışıklık hücrelerinin vücutta uzun süre yaşayabileceği ifade edildi. La Jolla İmmünoloji Enstitüsü’nde çalışmanın başındaki virolog Shane Crotty, bu bağışıklık hücresi miktarının insanların ağır hastalığa yakalanmasını on yıla kadar önleyeceğini söyledi.

  185 kişi analiz edildi

  Koronavirüs enfeksiyonu geçirmiş 19-81 yaş aralığında 185 kişi üzerinde yapılan çalışmada hastaların genelinin hastaneye yatmayı gerektirmeyen hafif belirtileri vardı. Bu kişilerden düzenli olarak kan örneği alındı ve analiz edildi.

  Hastalığı atlatan bu kişilerde antikorlar, ihtiyaç anında daha fazla antikor üretebilen B hücreleri ve diğer enfekte hücreleri öldüren 2 tür T hücresi birlikte inceleme altına alındı. Araştırmanın başındaki isimlerden Dr. Crotty, sadece birine bakıldığında tam resmin kaçırılabileceğini dile getirdi.

  Yapılan incelemelerde antikor miktarı zaman içinde azalmasına karşın, T hücresi ve  B hücresinin virüs hafızasının devam ettiğine dikkat çekilirken, sonuç olarak antikorların enfeksiyondan 6 ila 8 ay sonra da dayanıklı olduğu saptandı.

  17 yıl daha savaşacak hücre mevcut

  Araştırmada elde edilen bir diğer önemli bulgu da Covid-19 hastalarının vücudunda iyileşmenin ardından 17 yıl daha koranavirüs ile savaşabilecek sayıda bağışıklık hücresi taşıması oldu. 2003’de Çin’deki SARS-Cov’u (Ciddi Akut Solunum Yolu Sendromu) atlatan bir hastanın, 17 yıl sonra halen Covid-19’a karşı bağışıklık hücreleri taşıdığı keşfedildi.

  Daha önce İmmünolog Marion Pepper2in yönetiminde Washington Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, Covid-19 enfeksiyonundan sonra üretilen belirli bağışıklık hücrelerinin vücutta en az 3 ay kaldığını ortaya çıkarmıştı. Yeni bulgular, virüse karşı bağışıklığın kısa süreli olabileceğinden ve salgını kontrol altında tutmak için aşıların tekrar tekrar uygulanması gerekebileceğinden kaygılanan uzmanları rahatlatacak gibi duruyor.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ