13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Koronavirüs testi pozitif çıkanlar ne yapmalı?

  Koronavirüs salgınınında çember daralıyor. Peki hastalığa yakalananlar ne yapmalı, hangi önlemleri almalı? Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bağım Uzmanı Doç. Dr. Serpil Öcal virüse yakalananların nasıl bir yol izlemesi gerektiği hakkında bilgi vererek COVID 19 rehberi hazırladı.

  Koronavirüs testi pozitif çıktığında herkes için en hijyenik tedavi yeri kendi evidir. Özellikle yaşlılar için en iyi rehabilitasyon yeri evdir, daha rahat hareket eder, bakıcıları, yakınları yanındadır. Hastanede moralleri bozulacağından hastalıkla mücadelede zayıf düşebilirler. Nefes yolunu açık tutmak için gündüz oturmak, yatıyorsak da yüz üstü yatmak oldukça önemli. Akciğer kapandığında virüs daha hızlı çoğalıyor, zatürreye yol açıyor veya mevcut zatürreyi ağırlaştırabiliyor.

  Dışarıdan takviye C vitamini alınmamalı

  3 öğün sebze ve meyve tüketiyorsak yeteri kadar C vitamini alıyoruz anlamına gelmektedir. Dışarıdan ekstra C vitamini takviyesi almaya gerek yoktur. Fazla C vitamini böbrek taşına yol açabilir. Kritik hastalarda C vitamini antioksidan etkisi yapar fakat bazen kritik, ağır hastalarda C vitamini oksidan etkisi oluşturabiliyor. Yani fayda yerine zarar verebiliyor. D vitamini acil değildir. İyileştikten sonra vücuttaki düzeyine bakılıp, dozu doktor tarafından ayarlandıktan sonra alınmalıdır.

  Herkes aspirin kullanmasın

  40 yaş üstü ateş, şiddetli baş ağrısı, öksürüğü olup ailede kalp hastalığı olanlara günde bir tane 100 mg Aspirin almaları tavsiye ediliyor. Yine belirtileri olup kendisi de kalp damar hastası olan kişilerde ise Aspirin’le birlikte iğne ile kan sulandırıcı tedavisi öneriliyor. Bunların haricindeki kişilerin Aspirin kullanmalarına gerek yok.

  Öksürüğü kesmeye çalışmayın, bitki çayı ve bol su için

  Öksürüğü kesmeye çalışmayın, bir süreliğine öksürüğe katlanın; unutulmamalıdır ki öksürük akciğeri temizleyen bir reflekstir. Öksürük kesmek için haplardan ve şuruplardan  uzak durun. Bunun yerine komposto, bitki çayları, su ve hoşaf gibi ılık ve sıcak bol miktarda sıvı tüketilmeli. Fakat kahve ve siyah çay idrar söktürücü olduğu için vücut sıvılarında azalmaya yol açabiliyor ve tıbben bunlar sıvı olarak kabul edilmiyor.

  Evde de maske-mesafe önlemlerine dikkat

  Evde bir kişi dahi Covid-19 olduysa, herkesin farklı odalarda izole olması; ortak alanlarda mesafe ve maske kuralına uyulması gerekli. Ayrı oda imkanı yoksa 24 saat, uyurken dahi maskeli olunmalı ve maskeler 8 saatte bir değiştirilmeli. Eller sık sık sabunlu suyla yıkanmalı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ