11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Hayır, Covid aşısı kısırlığa yol açmıyor

  Sosyal medyada, acil kullanım için servis edilen Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısının kadınlarda kısırlığa neden olabileceğine dair endişe verici haberler çıkıyor. Ancak uzmanlar bu iddiaların temelsiz olduğunu söylüyor.

  Covid 19 aşılarının kısırlığa yol açtığı söylentilerine ilişkin konuşan Yale Üniversitesi’nde aşı uzmanı olan Saad Omer, bunun bir efsane olduğunu ve yanlış belirtti ve algıları destekleyecek hiçbir kanıt olmadığını ifade etti.

  İnsanlarda kullanılmak için aşıların temizlenmesini denetleyen uzman kuruluşların bu tür feci etkilere yol açabilecek ürünleri ayıklamak için titiz bir süreç izlediğini ve fakat işler olduğunda onay verildiğini kaydetti.

  Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi FDA’nın bu hafta aşının ciddi yan etkilere yol açmadan insanları koronavirüse karşı koruyabileceğini gösteren verilere olan güvenini tekrarladı.  Kanada ve İngiltere de Pfizer’in aşısına yeşil ışık yaktı.

  Yeadon aşı Covid 19 Pfizer kısırlık
  Dr. Yeadon Pfizer’ın Covid 19 aşısının kısırlık yaptığını ileri sürdü.

  İngiliz bilim insanı öne sürdü

  Sosyal medyada kısırlıkla ilgili çıkan söylentiler Health and Money News (Sağlık ve Para Haberleri) adlı bir blog tarafından yayınlandı. Yanlış bir biçimde Pfizer’in aşısının, plasentanın gelişiminde çok önemli bir rol oynayan bir proteine ​​kadın bedenine saldırması amacıyla eğitim verme kabiliyetine sahip olan bileşenler içerdiğini öne süren bir makale ile ateşlendi.

  Asılsız iddialar, emekli bir İngiliz doktor ve daha önce Covid-19 hakkındaki yanıltıcı fikirleri sebebiyle eleştirilen eski Pfizer çalışanı Dr. Michael Yeadon’un kaleme aldığı bir dilekçeden alındı. Dr. Yeadon, Britanya’daki salgının ciddiyetini küçümsüyor ve aşılara yatırım yapmanın yararsızlığı hakkındaki şikayetlerini kamuoyuna açıklıyordu.

  Anne plasentasına saldırması imkansız

  Fakat uzmanlar, kısırlık tezini destekleyecek hiçbir delil olmadığını ifade ediyor. Pfizer aşısının temel bileşeni, insan hücrelerine spike denilen bir koronavirüs proteini yapma emri veren genetik bir materyal. Bu proteinin üretilmesi vücuda Covid-19’la savaşma eğitimi veriyor. Pfizer şirket sözcüsü Jerica Pitts, Pfizer’in aşısında plasental proteinlerin ya da plasental proteinlerin üretimini öğreten genetik materyalin olmadığı belirtti.

  İnsanların yanılmasına neden olan blog yazısı, Covid-19’un yapısı ile plasental protein arasında bir karşılaştırma yaptı ve benzerliklerin yeterince güçlü, aşının bağışıklık sistemini aldatarak 2 proteini karıştırarak plasentaya saldırabileceği iddiasını öne sürüyordu.

  pfizer Covid 19 aşısı kısırlık iddiası
  Sosyal medyada Pfizer aşısının kısırlık yaptığı iddiaları haftanın konusu oldu.

  Hamileleri izleme süreci devam ediyor

  Dr. Omer ve Dr. Langel, Pfizer ürünleri ve diğer aşılar piyasaya sürülürken, aşılanan kişilerin sağlığını izlemeyi sürdürecek. Dr. Langel, hamile kadınlarda hala çok fazla veri olmadığını dile getirdi. Fakat aşıların kısırlığa nasıl yol açabileceğine dair asılsız tartışmaların, insanları aşılarla korumaya ilişkin bilimsel açıdan desteklenen çabalara özellikle zarar verdiğini de ilave etti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ