11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Filyasyon ekipleri virüsün peşini bırakmıyor

  Gaziantep'te, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında hastalığa yakalananlar ile temasta bulunduğu kişilere ulaşan filyasyon ekipleri, virüsün izini sürmeye devam ediyor.

  Ülkemizde ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 11 Mart tarihinden beri mesai kavramı gözetmeksizin görevlerine devam eden sağlık personeli Covid-19 hastalarını tedavi etmek için fedakarca çalışıyor.

  Pandemiyle mücadelede Gaziantep’te ilk saflarda savaşan 336 filyasyon çalışanı evlerinde karantinaya alınan Covid-19 hastaları ile temaslıların takibini yapmak ve virüsün daha fazla yayılmasını önlemek için 46 doktor ve 685 sağlık personeli ile 24 saat çalışıyor.

  Filyasyon ekipleri, tam donanımlarıyla, gerekli önlemleri alarak Covid-19 tanısıyla evlerinde karantinaya alınan hastaları ve temaslı vatandaşları ziyaret ederek takiplerini gerçekleştiriyor. İhtiyaç halinde ilaç veren ekipler, acil hallerde hastaların ya da temaslıların hastaneye sevkini gerçekleştiriyor.

  Gaziantep İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki, salgınla mücadelede sağlık çalışanlarının çok büyük fedakarlıkla görev yaptığını ifade etti.

  Görevlerini korkmadan yerine getiriyorlar

  Filyasyon ekiplerinin pandemi sürecinde önemli bir görevi yürüttüğünü ifade eden Mutlu, filyasyon ekiplerinin fazla ön planda olamasalar bile onların bizim en önemli kozumuz olduğunu dile getirdi. Filyasyon ekiplerinin, çoğu kişinin kaçarak uzaklaştığı yere koşarak gittiklerine dikkat çeken Mutlu, emeği geçen tüm mesai arkadaşlarına teşekkür etti.

  Filyasyon ekibi saha koordinatörlerinden Diş Hekimi Ahmet Duran da filyasyon çalışmalarının, vakanın bildirilmesinin ardından hastalığın kaynağını, etkenini tespit ederek korunma, kontrol ve önleme çalışmalarını almak için yapılan saha çalışmaları olduğunu belirtti.

  Sağlık Bakanlığı’nın kendilerine verdiği Halk Sağlık Yönetimi Sistemi Uygulamasıyla sahadaki pozitif vakaları tespit ettiklerini ifade eden Duran, vakaların bulunduğu evleri izolasyon ve karantinaya aldıklarını kaydetti.

  Duran, evde yaşayan ve son Covid-19’lu hastaların 14 gün içinde görüştükleri kişileri temaslılar listesine eklediklerini aktaran Duran, bu temaslılar içinde belirti gösteren kişilerden örneklerini alıp Halk Sağlığı Laboratuvarı’na getirdiklerini kaydetti. Duran “Sisteme düşen temaslı hastalarımız kendileri kötü hissettiklerinde 444 06 27 numaralı hattı arayarak kendilerine yardım edilmesi talepte bulabiliyorlar. Kafalarına takılan herhangi bir soruyu da buradan öğrenebilirler. Herkesin bir sahası ve mahallesi var. Ekipler pozitif vakaları sistem üzerine kendi üzerlerine alıyorlar. Sistemdeki telefon numarası ve adres üzerinden hastanın evine gelinmekte olduğu bildiriliyor. Eve gidilerek filyasyon çalışma yapılıyor.” şeklinde konuştu.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ