11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Engelliler, COVID 19 etkilerine en açık grupların başında geliyor

  Dünya genelinde her yedi kişiden biri, toplamda 1 milyardan fazla insan bir engelle yaşamını sürdürüyor ve engelli bireyler, COVID 19 salgını karşısında en savunmasız grupların başında geliyor

  1992 yılında 3 Aralık “Dünya Engelliler Günü Birleşmiş Milletler (BM) tarafından engellilerin haklarına, yaşadıkları zorluklara ve sorunların çözüm yollarına dikkati çekmek amacıyla ilan edildi.

  BM, engelli bireyleri “sosyal veya kişisel hayatında kendi kendisine yapması gereken işleri, ruhsal ya da bedensel yeteneklerindeki sonradan meydana gelen veya kalıtsal herhangi bir noksanlık sonucu yapamayanlar” olarak tarif ediyor.

  Bu sene “Dünya Engelliler Günü”nün teması, engelli kişilerin toplumun tüm yönlerine eşit ve tam katılımını teşvik etmek ve onların kalkınmaya katılması için harekete geçmek amacıyla, “Daha iyiyi inşa etmek: Engellileri Kapsayan, Erişilebilir ve Sürdürülebilir bir Covid-19 Sonrası Dünyaya Doğru” olarak bildirildi.

  BM’ye göre, dünyada hayatta olan her 7 kişiden biri, toplamda 1 milyardan fazla insan bir tür engelle yaşamına devam ediyor. Dünya çapındaki yaklaşık 1 milyar engelli nüfusunun %80’i  gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor.

  Tahminlere göre, 60 yaş ve üzeri yaşlıların %46’sı engelli bireylerden oluşuyor. Her 5 kadından 1’i hayatında bir engellilik yaşarken, her 10 çocuktan 1’i engelli durumda.

  Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i engelli

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de engelliliğin insanlığın bir parçası olduğu konusundaki artan anlayışa işaret ediyor.

  Hemen hemen herkesin hayatının bir noktasında kalıcı ya da geçici olarak engelli olacağının altını çizen Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, buna rağmen çok az ülke engelli bireylerin ihtiyaçlarına tam olarak cevap vermek için yeterli imkanlara sahip.

  Dünya nüfusunun yaklaşık %15’inin bir tür engellilik yaşadığını belirten DSÖ, 15 yaş ve üzeri yaklaşık 190 milyon engellinin önemli güçlükler yaşadığını ve sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyduğunu ifade ediyor. DSÖ, 1 milyardan fazla engelli kişi sayısının, nüfusun yaşlanması ve kronik sağlık koşullarının artması sebebiyle yükseleceğini öngörüyor.

  Koronavirüsün engellilere etkileri

  BM’ye göre, engelli kişiler koronavirüs salgınından en çok etkilenen kesim arasında bulunuyor. Dünya çapında sayılarının bu kadar çok olmasına karşın engelli kişiler Covid-19 pandemisi gibi acil durumlarda hala görmezden geliniyor.

  Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tehdidine karşı bir engelle yaşamına devam eden kişiler daha savunmasız olurken, engellilerin koronavirüse yakalanma riskinin daha yüksek olduğu belirtiliyor. Engelli kişiler, sosyal mesafe koymak, el yıkamak vesağlık kurallarına uymak gibi virüse karşı en güçlü tedbirlere uymakta zorlanıyor.

  Çoğu zaman sanitasyon, su ve hijyen tesisleri engelliler için erişilebilir bir noktada değil, destek almak için fiziksel temasa ihtiyacı olan engelli kişiler için sosyal mesafeyi korumak imkansız bir hal alıyor.

  Engelli kişilerin tümü, koronavirüse yakalanmaları halinde son derece tehlikeli olan akciğer sorunları, kalp hastalığı, obezite ve diyabet gibi ikincil koşullara ve yandaş hastalıklara daha duyarlı hale gelirken, engellilerin sağlık hizmetlerine erişimi hayati öneme sahip. Pandemiden önce bile, engelli her 3 kişiden 1’i bakım ve sağlık hizmetlerinden faydalanamıyordu. Koronavirüse yakalanma riski özellikle engelli yaşlıların kaldığı bakımevlerinde daha da yükseliyor. Salgın sırasında engelli bireyler işlerini de kaybediyor.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ