13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Dünya Tabipler Birliği COVID-19 aşısı için adil dağıtım çağrısında bulundu

  Dünya Tabipler Birliği, internet üzerinden gerçekleştirdiği yıllık Genel Kurul toplantısı esnasında acil durumla ilgili tartışma neticesinde “etkili ve güvenli bir aşının eşitlikçi ve dünya ölçeğinde dağıtılması” davetinde bulundu, aşılarda sağlık çalışanlarına ve durumu özellikle güç nüfus bölümlerine öncelik verilmesi gerektiğini ifade etti.

  Aşılara en kısa zamanda ulaşmak için klinik denemelerin hızlandırıldığını belirten DTB, tüm denemelerin tıbbi araştırmalarla ilişkin DTB Helsinki Bildirgesi’nde belirtilen etik ilkelerine uygun şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

  Ortak çalışmaya dayalı bir mücadele

  DTB Başkanı Dr. David Barbe’ın konuya yönelik yaptığı değerlendirmede etkili bir aşı geliştirmek için hala devam eden daha önce rastlanmamış çabanın düşük gelir seviyesindeki ülkeleri dezavantajlı konuma düşürme gibi bir riski de olduğunu kaydetti. Dolayısıyla, dünyadaki bütün bölgelerin mümkün olan en kısa zamanda yararlanabilmeleri için başarılı aşı adaylarının eşit şekilde dağıtılmasını savunmanın büyük önem taşıdığına dikkat çeken Barbe, pandeminin tek başına bir ülke tarafından kontrol altına alınamayacağını, bunun, ortak çalışmaya dayalı olduğunu ve küresel bir çabayı gerektirdiğini ifade etti.

  DTB aynı zamanda aşı tereddüdüne ilişkin  ikazını ve kızamık, çocuk felci ve grip gibi temel önemdeki diğer rutin aşıların devam ettirilmesinin önemini bir kere daha tekrarladı.

  Aşıya olan güven artırılmalı

  Dr. Barbe hem çocukların hem de yetişkinlerin sağlığını tehdit eden yanlış bilgi  kampanyaları ve aşı karşıtı tavırlar karşısında toplumun aşıya olan güvenini artırmanın hayati önem taşıdığına vurgu yaptı.

  DTB’nin alması talep edilen diğer tedbirler arasında kişisel koruyucu donanımın yeterli miktarlarda sağlanması, hekimlere yönelik saldırılara sıfır tolerans gösterilmesi ve sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi bulunuyor.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ