11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Covid 19’da göz çevresi ve alın estetiği öne çıktı

  Pandemide sosyal hayatın bir parçası haline gelen maskelerin, estetik taleplerini de değiştirdiğini dile getiren Estetik Cerrahı Op. Dr. Reşit Burak Kayan, “Maskenin gizlediği dudaklar, burun ve çene geri plana atılırken; göz çevresi ve alın estetiği öne çıktı” dedi.

  Covid-19 pandemisi nedeniyle hayatımızın bir parçası haline gelen  maskeler, sosyal hayatta bulaş riskini büyük ölçüde önledi için hayati önem taşıyor. Diğer yandan aşı uygulamaları yapılsa bile uzun bir süre daha yaşamımızda kalacak maskeler, sadece sosyal yaşamda değil, günümüz estetik kaygılarında da etki bırakıyor.

  Burun estetiği sonrasında maske kullanımına dikkat edilmeli

  Maskenin altında kalan burun, dudak, yüz ve çene gibi bölgeler için olan estetik isteklerin yerini artık daha çok ön planda çıkana alın ve göz çevresi estetiğine bıraktığına dikkat çeken Estetik Cerrahı Op. Dr. Reşit Burak Kayan, maskelerin yanlış kullanılmasının da  estetik sonrası erken dönemde sorunlara neden olduğunu dile getirdi. Kayan, odak noktalarının değiştiğini belirtti ve yeni odak noktasının maskenin dışında kalan göz çevresi gözler, elmacık kemikler, alın ve kaşların olduğuna işaret etti.

  Bununla birlikte maskenin yapılacak bazı estetik operasyonların sonuçlarını olumsuz etkileyebileceği endişesi taşıyanların da olduğunu kaydeden Kayan, burun estetiği sonrası erken dönemde maskenin yanlış kullanılmasının ciddi sıkıntılara yol açabildiğini söyledi ve  burun ucu düşüklüğü ve yanlış kaynamanın bu sıkıntıların başında geldiğini belirtti.

  Endoskopik estetik ve botoks revaçta

  Covid-19 salgını döneminde eskiden görünümünden rahatsız olunan burun, dudak ya da  çene ucu gibi bölgelere ilişkin estetik taleplerinin ötelendiğinin altını çizen Op. Dr. Reşit Burak Kayan, alın estetiği ve botoks uygulamalarına ağırlık verildiğini aktardı.

  Botoksun yaşlanmanın önündeki en güçlü engel olarak her zaman olduğu gibi salgın sürecinin de vazgeçilmezi olduğunu dile getiren Kayan, kaş arası, alın bölgesi ve göz çevresindeki kırışıklıkların tedavisi amacıyla yapılan bu uygulamanın popülerliğini hala koruduğunu kaydetti.

  Kayan, alnın daha yuvarlak ve çıkık olmasının sağladığı ve bombeleştirildiği alın estetiğinin ise maske kullanılması nedeniyle daha da önce çıkan kaş ve göz çevresinin daha estetik görünmesi için sıklıkla tercih edildiğini belirtti.

  Aynı şekilde endoskopik üçlü denilen endoskopik uygulamayla yüzde herhangi bir iz bırakmadan aynı anda kaşları kaldırmak, gözleri daha çekik ve şekilli yapmak ya da şakak bölgesini gerginleştirmek ve kontur vermek revaçta olduğunu belirtti.

  Dudak dışında yapay dolgu uygulanmamalı

  Pandemi öncesi döneme oranla daha az tercih edilse bile dolgu uygulamalarına olan talebin hala devam ettiğini aktaran Kayan, yapay dolguların dudak dışında yüzün hiçbir bölgesine uygulanmaması gerektiğine vurgu yaptı.

  Kayan, dolgu uygulamalarının, kırışıklık, burun kemeri gibi kusurları kapatmakta ve bazı yüz bölgelerine hacim kazandırmak için oldukça sık tercih edilen bir yöntem olduğunu kaydetti. Fakat, yapay dolguların dudak haricinde yüzün hiçbir bölgesine uygulanmaması gerektiğine dikkat çeken Kayan, bunların yerine yağ enjeksiyonunun tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ