11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Koronavirüs turizmi 30 yıl geri götürdü

  Dünya Turizm Örgütü’nün raporuna göre korona gölgesinde geçen 2020’nin ilk 10 ayında, dünya genelindeki turist kaybı yüzde 72’yi bularak 1990’daki seviyeye, yani 30 yıl önceye geriledi.

  Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pek çok sektörün de durma noktasına gelmesine hatta geriye doğru gitmesine neden oldu. Dünya Turizm Örgütü’nün yayınladığı rapora göre Covid-19 gölgesinde geçen 2020 yılının ilk 10 ayında, dünya çapındaki turist kaybı %72’yi bularak 1990 yılındaki seviyeye, yani 30 yıl öncesine geriledi.

  Rapora ilişkin konuşan Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, pandemi dönemindeki 10 aylık sürede 2019 yılına kıyasla 900 milyon kişinin daha az seyahat ettiğini belirtti.

  2 trilyon dolarlık gelir kaybı yaşandı

  Bu rakamlara son iki ayın da eklenmesiyle turist kaybının yıl sonunda yaklaşık 1 milyar kişiyi bulacağının altını çizen Yavuz, turizm tarihindeki bu en büyük düşüşün dünyaya ekonomik bedelinin yaklaşık 1 trilyon doların üzerinde olacağını kaydetti. Bu kaybın 2009 yılındaki dünya ekonomik krizindeki kaybın 10 kat daha fazlası anlamına geldiğini kaydeden Yavuz, özellikle turizmde söz sahibi ülkelerde gayri safi gelirlerde toplamda 2 trilyon dolarlık kaybın ortaya çıkmasına neden olacağını söyledi.

  Öte yandan, Dünya Turizm Örgütü’nün önümüzdeki birkaç yıl uluslararası turizm hareketliliğinin kısıtlı olacağı, aynı zamanda iç turizmin bir miktar ivme kazanacağını tahmin ettiğini ifade eden Yavuz, 2021 yılı için farklı senaryolar üstünde duran Dünya Turizm Örgütü, yolculukların ancak önümüzdeki yılın 2. yarısından sonra tekrar başlayabileceği, fakat 2019’daki sayılara ulaşmanın 2.5 ila 4 yıl sürebileceğini öngördüğünü aktardı. (Cumhuriyet)

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ