11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Covid 19 tedavisinde yeni umut lama antikorları

  ABD’de Ulusal Sağlık Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, Covid-19 tedavisinde kullanmak üzere lamadan aldıkları Cormac adlı 'nano antikorları' test etti. Lama antikorlarının Covid-19’a karşı etkili olduğu ve insanlar için burun spreyi ya da astım spreyi olarak kullanılabileceği tespit edildi

  Koronavirüsle mücadele kapsamında hem tedavi hem de aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. ABD’nin Maryland eyaletindeki Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde görev alan (NIH) bilim insanları, deve, lama ve alpaka gibi hayvanlarda bulunan nano antikorların koronavirüs tedavisinde ve virüsü önlemede kullanılabileceğini ortaya çıkardı.

  Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanları, alpaka, lama ve deve gibi hayvanlarda bulunan ‘NIH-CoVnb-112’ antikorunun insanlardaki antikorlara oranla hem 10 kat güçlü,  hem de  daha küçük olduklarını bu kapsamda koronavirüs tedavisinde ve hastalığı önlemede etkili olabileceğini belirtti.

  Antikorlar, koronavirüs tedavisinde kullanılacak

  Laboratuvar deneyleri, Cormac isimli lamadan alınan nano antikorunun, koronavirüse yol açan SARS-CoV-2’nin proteinine yapıştığını ve etkisiz hale getirdiğini ortaya çıkardı. Araştırmayı gerçekleştiren ekipten Profesör David Brody, bu anti-Covid-19 antikorunun (lama nano antikoru) koronavirüs salgınıyla mücadelede oldukça çok yönlü ve etkili  olabileceğini umut ettiklerini ifade etti.

  Bu nano antikorların doğal olarak lama, deve ve alpaka gibi hayvanların bağışıklık sistemlerince üretildiği kaydedildi. Bilim insanları yaklaşık olarak, nano antikor proteinlerinin insan antikorunun yaklaşık 10’da biri ağırlığında olduğunu, aynı zamanda mühendisliğinin daha kolay ve daha ucuz olduğunun altını çizdi. İngiltere de içinde olmak üzere dünyanın pek çok bölgesindeki ekiplerin, salgını durdurmaya yardımcı olabilecek lama nano antikorları topladığı belirtildi. (DHA)

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ