11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Covid-19 hastaları virüsü ilk beş günde bulaştırıyor

  Covid 19 pandemisi nedeniyle dünyada vaka sayısı 75 milyona yaklaşırken, İngiltere’de yapılan bir araştırma hastalığın en bulaşıcı olduğu süreci ortaya koydu. Enfekte olan kişiler semptom göstermeye başlamalarının ardından ilk beş gün içinde hastalığı çevrelerine en üst düzeyde bulaştırıyor.

  İngiltere’deki St. Andrews Üniversitesi’nde görev yapan doktor Müge Çevik liderliğinde yürütülen çalışmada, yeni tip koronavirüs bulaşmış bir kişinin belirti göstermesinden  sonraki 5 günün, toplumsal yayılma için kritik bir öneme sahip olduğu ortaya çıkarıldı.  Çalışmayı yürüten bilim insanları söz konusu 5 gün içinde enfekte olan kişilerin, virüsü diğer insanlara bulaştırma olasılığının en yüksek düzeye ulaştığını ifade etti. 

  Virüsün viral yükü karşılaştırıldı

  Araştırmacılar, farklı zaman aralıklarında ağız ile akciğerler arasında ne kadar koronavirüs (SARS-CoV-2) saptandığını aratırdı. Aynı zamanda Covid-19’a yol açan SARS-CoV-2 ile birlikte koronavirüs ailesine dahil olan SARS ve MERS’in de viral yükü de incelendi.

  Günümüzde yaşanan pandemiye yol açan virüs düzeyinin semptomların başladığı anda ya da belirtilerin 5. gününden yüksek seviyede olduğu belirtildi. Bunun gibi, MERS ve SARS-CoV’nin viral yükleri, başlangıcından 10-14 gün ve 7-10 gün sonra en yüksek seviyeye çıktı.

  Erken izolasyona dikkat

  Bilim insanları üst solunum yolunda olan SARS-CoV-2 virüsünün miktarındaki hızlı artışın, hastalığın diğerlerinden daha bulaşıcı olmasının bir nedeni olduğunu ifade etti.

  Çalışmanın başyazarı Dr. Müge Çevik, çalışmalarının viral yükü ve yayılmayı, koronavirüs için detaylı bir biçimde inceleyen ve karşılaştıran ilk sistematik inceleme ve meta-analiz olduğunu dile getirdi. Çevik, bulguların, viral bulaşmaların çoğunun çok erken ve özellikle belirtilerin başlamasından sonraki ilk 5 gün içinde gerçekleştiğini ileri süren temas izleme çalışmaları ile uyumlu olduğunu ve semptomların başlamasından hemen sonra kendi kendine izolasyonun önemini gösterdiğini belirtti. 

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ