11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Covid-19 aşısı olan doktor, ölümcül alerjik reaksiyon gösterdi

  ABD’de bir doktor, Moderna'nın Covid-19 aşısını olduktan birkaç dakika sonra ölümcül bir alerjik reaksiyon gösterdi.

  Covid-19 tarihinde ilk defa yaşanan vaka 24 Aralık’ta Boston’da gerçekleşti. Geriatrik Onkolog Hossein Sadrzadeh, koronavirüs aşısı olduktan kısa süre sonra alerjik reaksiyon göstererek kalp atışlarının hızlandığını ve başının döndüğünü hissettiğini ifade etti.

  Sonrasında ise tansiyonunun düştüğünü, dilinin uyuştuğunu ve vücudundan soğuk terler boşaldığını söyledi. Kabuklu deniz ürünlerine karşı alerjisi olan Dr. Sadrzadeh, yaşadığı alerjik reaksiyonun daha önce yaşadığı alerjik reaksiyonla aynı olduğunu kaydetti.

  Söz konusu alerjik reaksiyon, anafilaksi ismiyle de biliniyor. Çoğunlukla tetikleyici bir maddeyle karşı karşıya kalındıktan kısa süre sonra gerçekleşen anafilaksi, nefes alış-veriş ritmini bozabilir, tansiyonun düşmesine yol açabilir ve hayati tehlikeye neden olabilir.

  New York Times’da yer alan habere göre, anafilaksi geçirdiğini fark eden Dr. Sadrzadeh, yanında taşıdığı ve bu rahatsızlıkta kullanılan EpiPen isimli içerisinde ilaç bulunan enjektörü kullandı. Sonrasında ise acil servise kaldırılıp 4 saat gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilen Dr. Sadrzadeh’in sağlık durumu şu an iyi.

  “Kimsenin bunu yaşamasını istemem” ifadelerini kullanan Dr. Sadrzadeh, yaşadığı alerjik reaksiyonu hem ABD Gıda ve İlaç Dairesi’yle ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) bağlı aşı güvenliği birimine hem de Moderna’ya  bildirdi.

  Moderna’nın sözcüsü Ray Jordan, olayın ardından şirketin sadece bir vaka üzerine açıklama yapamayacağını ifade ederken ertesi gün şirketin tıbbi güvenlik ekibinin konuyla ilgileneceğini belirtti. CDC, yeni aşılara karşı gelişen reaksiyonlarla ilgili bilgilerin önümüzdeki haftadan itibaren web adresi üzerinden yayımlanacağını kaydetti.

  Independent Türkçe’den  aktarıldığına göre, Emory Üniversitesi’nde görev alan Alerji Uzmanı ve İmmünolog Merin Kuruvilla, ABD’de bir milyondan fazla aşı uygulaması yapıldığını, bu uygulamalarda çok nadir şiddetli alerjik reaksiyon geliştiğini ve aşı olması gerekenlerin kaygı duymaması gerektiğini belirtti.

  Pfizer-Biontech aşısında da yaşandı

  Moderna aşısı ise bu alerjik reaksiyonun gerçekleştiği tek firma değil. ABD’de Pfizer-BioNTech aşısı uygulamaya alındıktan sonraki birkaç haftada 6, İngiltere’de ise bir kişinin anafilaksi geçirdiği bildirilmişti. Bu olayların ardından CDC, onaylanan 2 aşının anafilaksi geçmişi olanlarda uygun olmayabileceğine dair bir öneride bulunmuştu. (Cumhuriyet)

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ