13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Çocuklarda koronavirüs belirtileri neler?

  İngiliz bilim insanlarının yaptıkları araştırmada çocuklarda koronavirüs genellikle baş ağrısı ve yorgunluk olarak ortaya çıktığı belirlendi. Uzmanlar, korona virüs (COVID 19) belirtilerinin yaşa göre tekrar düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

  İngiltere’de koronavirüs üzerine araştırmalar yürüten King’s College of London’da görevli bilim insanları, yorgunluk, baş ağrısı ve ateşin çocuklarda en sık görülen koronavirüs belirtileri olduğunu ve çok azının tat veya koku duyusunu kaybettiğini ve öksürük yaşadığını ortaya çıkardı.

  Dünya Sağlık Örgütü tarafından (DSÖ) yetişkin bireyler için hazırlanan semptom listesinde en sık görülen semptomlar arasında kuru öksürük, ateş ve yorgunluk bulunuyor. Aynı zamanda boğaz ağrısı, ağrı ve sızı, konjunktivit, baş ağrısı, tat alma ya da koku duyusunun kaybı ile ishal ise daha seyrek belirtiler olarak sıralanıyor.

   

  Çocuklarda farklı belirtiler görülüyor

  Fakat “Covid-19 Semptomları Uygulaması” arkasındaki bilim insanları, yeni verilerin, hastalığın çocuklarda yetişkinlere oranla daha farklı olduğunu gösterdiğini belirtti. Çalışmayı lideri Profesör Tim Spector, insanlara öksürük, ateş ve koku duyusu kaybı ile ilgili takıntılar yerine farklı yaşlarda ana belirtilerin neler olduğunu anlatmaya başlamaları gerektiğini belirtti.

  Bilim insanları, çalışma çerçevesinde test edilen 16 bin civarındaki çocuktan koronavirüs testi pozitif çıkan 198 çocuğun belirtilerini inceledi. Belirtileri olan Covid pozitif çocukların %55’inde yorgunluk, %54’ünde baş ağrısı ve yaklaşık yarısında yüksek ateş tespit edildi. Aynı zamanda bu çocukların yaklaşık %38’inde boğaz ağrısı görülürken neredeyse %35’i öğün atladı, %15’inin olağandışı bir deri döküntüsü ve %13’ünde ise ishal gelişti.

  Diğer yandan Spector, test sonucu pozitif olan ve semptomları bulunan çocukların yaklaşık yüzde 50’sinin DSÖ tarafından belirtilen 3 ana belirtiden hiçbirine sahip olmadığını aktardı. Spector, ebeveynlerin ve öğretmenlerin virüsün yetişkinlerde ve çocuklarda farklı şekilde görülebileceğinin farkında olmaları gerektiği konusunda uyardı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ