11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Bakan Koca: BioNTech aşısı ile ilgili anlaşma imzalandı

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "BioNTech aşısı ile ilgili anlaşmanın imzalanmak üzere olduğunu dün sizlerle paylaşmıştım. Bu gece 04.30 itibariyle anlaşma imzalandı" dedi. 

  Koronavirüsle mücadelede umut ışığı olan Covid-19 aşısı için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, BioNTech aşısı ile ilgili anlaşmanın imzalandığını işaret ederek, BioNTech aşısına ilişkin anlaşmanın imzalanmak üzere olduğunu daha önce paylaştığını, bu gece ise saat 04.30 itibariyle anlaşmanın imzalandığını aktardı.

  Yapılan anlaşma çerçevesinde Prof. Dr. Uğur Şahin’in depolarda hazır bekleyen  550 bin doz olduğunu aktaran Bakan Koca, bu aşıların Türkiye’ye yıl sonuna veya ocak ayı başına gelmesinin beklendiğini belirtti. Aynı zamanda Mart ayı sonuna kadar 4.5 milyon doz aşının ülkemize teslim edileceğini ifade eden Bakan Koca, anlaşmaya göre tarafların anlaşması ile 30 milyon doza kadar aynı şartlarda aşının temin edilebileceğini aktardı.

  Üreticinin aşı üretiminden kaynaklanabilecek problemlere ilişkin sorumluluk kabul etmemesi sebebiyle gecikme olduğunu dile getiren Bakan Koca, bu konuda üreticinin sorumluluğunun sözleşmenin iktisadi büyüklüğü ile sınırlı tutulmasında anlaşıldığını kaydetti.

  Bu aşıyı kullanmak için vatandaşlardan onam alınacağını söyleyen Bakan Koca bu anlaşmanın uygulamaya alınmasında engellerin ortadan kalkmasında Prof. Dr. Uğur Şahin’in büyük emekleri olduğuna dikkat çekti. Türkiye için yaptığı ayrıcalığın unutulmayacağının altını çizen Bakan Koca, kendisine milletimiz adına bir kez daha teşekkür ettiğini dile getirdi. 

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ