11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  AstraZeneca’nın aşısı yaşlılar için umut vadediyor

  Corona virüsü aşısı adayları arasında en önde gösterilen Oxford ve AstraZeneca'nın ortak çalışmasının, en riskli grup olarak gösterilen yaşlılarda güçlü bir bağışıklık yaratmayı başardığı ortaya çıktı.

  Hakemli tıp dergisi Lancet’te yer alan AstraZeneca’nın Oxford Üniversitesi ortaklığında geliştirdiği koronavirüs aşı adayına dair makalede, yaklaşık 560 sağlıklı yetişkin gönüllüye, 2 doz aşı ya da bir plasebo verilen Faz 2 denemelerinin sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

  Aşının 2. ve 2.aşama denemelerinde, koronavirüs sebebiyle ölüm ya da ciddi hastalık riski bulunan gruplar üzerinde güçlü bağışıklık geliştirdiği ifade edildi.

  2. aşama denemelerinde, 70 ve üstü, 56-69 ve 18-55 yaş olmak üzere üç ayrı yaş grubundaki gönüllülerin tümünde aşının benzer antikor ve T hücresi tepkileri geliştirdiği, gönüllülerde herhangi bir yan etki görülmediği aktarıldı.

  Oxford Aşı Grubu araştırmacıları arasında yer alan Dr. Maheshi Ramasamy, aşının yalnızca yaşlılarda değil gençlerde de benzer bağışıklık tepkileri oluşturmasından memnuniyet duyduklarını dile getirdi. AstraZeneca şirketinin Oxford Üniversitesi ile koronavirüse karşı yürüttüğü Faz 2 aşı denemelerine eylül ayı başında, deneklerden birinde gelişen nörolojik sorun sebebiyle Amerika’da ara verilmiş fakat sorunun koronavirüs aşısından kaynaklanmadığına karar verilmesinden sonra AstraZeneca’nın çalışmalarını sürdüreceği açıklanmıştı.

  Pfizer-BioNTech ve Moderna aşı adayları

  Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile Amerikan ilaç şirketi Pfizer’ın koronavirüse karşı geliştirdiği potansiyel aşının virüse karşı %90’dan fazla etkili olduğu açıklanmıştı.

  Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna’da, hala devam eden çalışmalardan elde edilen ilk bulguların, aşının %95,4 etkili olduğunu ortaya çıkardığını duyurmuştu. Bir aşının toplum üzerinde kullanılabilmesi için 3 aşamada insanlar üzerinde test edilmesi zorunluluğu bulunuyor. Klinik denemelerin ilk etabında, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşının güvenli olup olmadığı ve insanlar üzerindeki olası yan etkileri gözlemleniyor. 2. aşamada, aşının bağışık tepkileri üzerindeki etkinliği 100’den fazla denek üzerinde gözlemleniyor. 3. ve son aşamada ise aynı işlem binlerce denekle yapılıyor. Tüm bu deneme süreci aylar ve hatta yıllar sürebiliyor.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ