11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Aşı yapıldığında 1 ay içinde daha sıkı frene basmış olacağız

  Prof. Dr. Necmettin Ünal, Çin'den Sinovac aşısının ilk bölümünün pazartesi günü Türkiye'de olacağını hatırlatarak, "Şu anda vakalar azalıyor; ama aşı yapıldığı zaman bir ay içerisinde daha sıkı frene basmış olacağız" dedi.

  Alman aşısı Biontech’in Türkiye’de gerçekleştirilen Faz-3 çalışmalarında gönüllü olan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal, Çin’li Sinovac aşısının ilk partisinin pazartesi günü Türkiye’de olacağını anımsattı ve şu anda vakaların azaldığına işaret etti. Ünal, aşı uygulandığı zaman bir ay içinde daha sıkı frene basılacağını kaydetti.

  Aşılar 14 gün boyunca incelenecek

  Ankara Üniversitesi’nde Alman Biontech aşısının uygulamalarına gönüllü olarak katılan 56 kişi içinde yer alan öğretim üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal, koronavirüs salgınının tüm dünyada devam ettiğine dikkat çekti. Çin’den Sinovac aşısının da ilk partisinin pazartesi günü Türkiye’ye geleceğini anımsatan Ünal, aşıların Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na gideceğini, orada da 14 günlük bir inceleme periyodu olduğunu belirtti.

  Aşının içinde toksik madde var mı, yeteri kadar dozda madde var mı, zararlı madde var mı kirlenmiş mi sorulara yanıt bulmak için 14 gün inceleneceğini aktaran Ünal, onay çıkması hakinde Sağlık Bakanlığı’nın acil kullanım onayını vereceğini ifade etti. 50 milyon aşının 25 milyon kişiye üç aylık bir periyotta yapılacağını aktaran Ünal, “Çok önemli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

  Vaka sayıları çok düşecek

  Türkiye’deki vaka sayılarının azalma eğiliminde olduğuna dikkat çeken Ünal, “Şu anda Türkiye’deki vaka sayıları azalmakta, bundan çok mutluyuz. Bizim içerideki yoğun bakımımızda boş Covid-19 yatağı var. Vakalar azalıyor; ama aşı yapıldığı zaman bir ay içinde daha sıkı frene basmış olacağız. Vaka sayıları çok azalacak, ölümler çok azalacak. Hiç ummadığınız hiç beklemediğiniz ölümler gerçekleşiyor. Sizin ailenizden birisi sizin yakınınız gittiyse ciğerinizi yakıyor. O yüzden 1 ile 1000’nin farklı yok. Umut ederim bunlar başarılır ve daha fazla ölüme neden olmadan bu hastalığın önünü kesmeyi başarabiliriz” şeklinde konuştu.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ