11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Aşı ikinci dozdan 10 gün sonra korumaya başlıyor

  Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, gönüllüler üzerindeki aşı uygulamalarının sonuçlarının önümüzdeki günlerde çıkacağına işaret ederek, "Aşı, ikinci dozdan 10 gün sonra korumaya başlıyor. Bu süreden daha önce virüsle karşılaşanlar enfeksiyon almış olabilir" dedi.

  Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık ülkemizde kısa zaman içinde uygulamaya başlanması öngörülen inaktif aşıların güvenilirliği ve gönüllüler üzerindeki aşı çalışmalarına dair açıklamalarda bulundu.

  Çinli Sinovac firması tarafından geliştirilen CoronaVac aşısı ile ve Alman Pfizer BioNTech firmalarının geliştirdiği mRNA kökenli Covid-19 aşısının Faz-3 klinik çalışmalarının devam ettiğini belirten Balık, her iki çalışmaya katılan gönüllüleri izlediklerini iafde etti.

  Aşı enfeksiyonun yayılma hızını düşürecek

  Test sonuçları pozitif çıkan bazı gönüllülerin boş aşıya denk gelen kişiler olabileceğini ifade eden Balık, bir diğer sebebin de aşı olduktan sonra vücudun bağışıklık yanıtı oluşturması için gerekli süre geçmemiş olabilmesi ihtimalinin olduğunu kaydetti. Aşının 2. dozdan 10 gün sonra korumaya başladığına dikkat çeken Balık, Covid pozitif olan kişilerin bu süreden daha önce virüsle karşılaşması nedeniyle enfeksiyon almış olabildiklerini kaydetti.

  Aşı olanlara da hastalığı atlatanlara da maske ve mesafe önlemlerine uymayı tavsiye ettiklerini dile getiren Balık, aşı olanların enfeksiyondan korunduğunu ve hastalığı ağır geçirilmesinin önlendiğinin kesin olarak bilindiğini belirtti. Ancak diğer yandan hastalığı ne ölçüde önlüyor ya da enfekte olduktan sonra başkalarına bulaşmayı ne kadar engelliyor, bununla ilgili bilgiler daha sonra ortaya çıkacağını kaydetti. Aşının ilk özelliğinin ön planda ağır hastalık geçirilmesini kesin önlemesi olduğunu kaydeden Balık, aşının enfeksiyonun yayılma hızını kesinlikle yavaşlatacağını belirtti. Balık, aşının tüm dünyada yaygın şekilde uygulanması halinde baharda yaza yaklaşırken salgının hızında önemli düzeyde yavaşlama, sayılarda azalma görüleceğini ifade etti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ