11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Alerjisi olanlar, Covid-19 aşısı olmadan önce sağlık personelini bilgilendirsin

  Türkiye Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, alerjisi olan kişilerin, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı olmadan önce sağlık personelini bilgilendirmesi gerektiğini belirterek, "Bu aşıyı mutlaka olması gereken alerjisi bulunan kişilere sağlık personeli gözetiminde kademeli dozlama yapılmalıdır" dedi.

  Türkiye Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, yaptığı açıklamada, koronavirüs aşısının bulunmasının mutluluk verici olduğunu dile getirdi.  Aşının kısa zaman içinde ülkemize de geleceğini belirten Şekerel, koronavirüs aşısı ile gelişen alerjik reaksiyonlar hakkında çok fazla ayrıntının bulunmadığına dikkat çekti. Bu yüzden herkese normalde aşı yaptırmadan önce özellikle aşıya ya da içerdiği bileşenlere karşı bilinen herhangi bir alerjisi olup olmadığının sorulması gerektiğine işaret etti.

  Şekerel, bütün şiddetli alerjik reaksiyonların aşı yapıldıktan sonraki yarım saat içerisinde gerçekleştiğini belirtti ve bu yüzden tüm dünyada aşılamanın ardından herkesin en az yarım saat süreyle takip edilmesinin yaygın bir uygulama olduğunu belirtti. O yüzden aşı uygulaması yapılan tüm sağlık tesislerinin hem alerjik reaksiyonları bilecek eğitimli personel hem de uygun tedavi ekipmanı ile donatıldığını aktaran Şekerel, bu durumun, koronavirüs aşıları da içinde olmak üzere tüm aşılar için geçerli olduğunun altını çizdi.

  İnsanların, ilaçlar ve besinler de başta olmak üzere çok farklı maddelere alerjisi olabildiğini ifade eden Şekerel, bir kişinin aşı maddesine karşı bilinen bir alerjisi mevcutsa o kişiye o aşıyı yaptırmamasının tavsiye edildiğini belirtti. Uzman isim, “Ancak, aşının mutlaka yapılması gerekiyorsa kademeli dozlama denilen farklı bir yaklaşım ile aşı uygulanması düşünülebilir.” ifadelerini kullandı.

  İnsanlar aşı yapıldıktan sonra izlenmeli

  Covid-19 aşılarının yol açtığı alerjik reaksiyonlarının ne olduğunun henüz tam olarak bilinmediğini vurgulayan Şekerel, alerjisi olanların koronavirüs aşısı yaptırmadan önce sağlık personelini bilgilendirmesi gerektiğinin altını çizdi ve “Bu aşıyı mutlaka olması gereken alerjisi bulunan kişilere sağlık personeli gözetiminde kademeli dozlama yapılmalıdır” şeklinde konuştu. 

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ