11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  ABD’de Covid-19 aşısına ilk ciddi alerjik reaksiyon

  ABD'nin New York kentinde Covid-19 aşısı yapılan sağlık çalışanlarından birinin aşıya 'ciddi bir alerjik reaksiyon' gösterdiği bildirildi.

  Koronavirüsle mücadelede umut ışığı yakan aşı uygulamaları tüm hızıyla devam ederken, aşıların insan denemeleri de devam ediyor. Aşı çalışmalarından bu sefer gelen haber ise endişeye yol açtı. ABD’li yetkililerin yaptığı açıklamada alerjik reaksiyonun nedeni, sağlık çalışanının kimliği ve reaksiyonun kapsamı hakkındaki ayrıntılar gizli tutulurken, durumunun ‘stabil’ olduğu ifade edildi.

  Aynı zamanda sağlık çalışanına ABD’de acil kullanımı onaylanan Moderna aşısı mı yoksa  Pfizer aşısının mı uygulandığı henüz belli değil.

  Sağlık çalışanında aşırı reaksiyon yaşandı

  ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Pfizer ile BioNTech’in geliştirdiği aşının yol açtığı alerjik tepkileri inceliyor. New York sağlık makamları tarafından yapılan açıklamada ise, yaşananlara dair aşıların yan etkileri olduğu ve alerjik reaksiyonların, ender rastlanmakla birlikte görülebildiği belirtildi. New York’ta 30 bini aşkın koronavirüs aşısı yapıldı ve yalnızca tek bir sağlık çalışanında aşıya karşı ciddi bir reaksiyon görüldüğünün altı çizildi.

  5 alerjik reaksiyon araştırılıyor

  Geçtiğimiz hafta ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) üst düzey bir yetkili isim, kurumun ABD’de Pfizer aşısına karşı beş alerjik reaksiyonu araştırdığını kaydetti.
  FDA’ya bağlı Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi’nin direktörü Dr. Peter Marks, reaksiyona neden olan şeyin Moderna aşısında da kullanılan polietilen glikol adlı bir bileşen olabileceğini belirtti.

  ABD’de toplam koronavirüs vaka sayısı 18 milyon 841 bin 531’e, toplam ölüm sayısı ise 333 bin 110’a yükseldi. Bu hafta içinde milyonlarca Amerika vatandaşının Noel için uyarıları dikkate almayıp, yolculuğa çıkması veya büyük gruplar halinde toplanmaları öngörülüyor. (Cumhuriyet)

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ